قبرستان باستانی حیرت انگیز سنگی نشتیفان کجاست؟/ تصاویر

گورگردی برای بسیاری جذاب است از این رو همراه باشید و حتما از قبرستان باستانی سنگی نشتیفان بازدید کنید.

  قبرستان باستانی حیرت انگیز سنگی نشتیفان کجاست؟/ تصاویر
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان به نقل از سلام نو، قبرستان نشتیفان یکی از مکان‌های تاریخی روستای نشتیفان خواف است که اعتقادات مذهبی با خطوط خاص بر روی سنگ قبرها و ظاهر قبور شکل گرفته است.

سنگ قبرهای قبرستان نشتیفان عمودی و بسته به اهمیت صاحب قبرارتفاع سنگ آن بلندتر می‌شود.

15597110

طول مزارکه با خرده سنگ پوشیده شده نیز بسته به اهمیت متوفی طویل‌تر می‌گردد و گاهی به سه یا چهار متر می‌رسد.

بر روی برخی از سنگ قبرهای قبرستان نشتیفان تصویر پنجه دست و بر روی برخی دیگر پنجه معکوس دیده می‌شود.

نشتیفان این شهر که در جنوب شرقی شهرستان خواف استان خراسان رضوی قرار گرفته، آسیاب‌های بادی قدیمی دارد که از بادهای ۱۲۰ روزه سیستان نیرو می‌گرفتند بنابراین نشتیفان را دیار آسبادها می‌نامند.

از جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌توان به آسبادهای نشتیفان، مسجد جامع این شهر و قبرستان‌هایی که به شیوه مقبره‌های زرتشتیان باستان اطراف شهر را فراگرفته‌اند، اشاره کرد.

پنجه در کشور هندوستان، تونس، مراکش، بوسنی وهرزگوین و جمهوری آذربایجان نیز یک نقش مقدس بشمار می‌آید.

نشتیفان روستایی در شرق استان خراسان رضوی و در نزدیکی خواف و خرگرد است. آسبادهای این روستا از مشهورترین دیدنی های استان خراسان رضوی محسوب می‌شوند.

15597109

نشتیفان در حاشیه اراضی پست که به کویر منتهی می‌شوند، در شیب ملایم یکی از آبرفت‌های رود کال شور قرار دارد.

این شهر از شمال به کوه‌های باخرز و از جنوب به روستای بیاس‌آباد، از شرق به روستای برآباد و شهر سنگان و از غرب به اراضی کلاته‌ها منتهی می‌شود.

در مورد قدمت نشتیفان نیز روایات مختلفی وجود دارد: می‌گویند آل مظفر از سلسله پادشاهان ایرانی‌زاده نشتیفان بوده‌اند و شاه شجاع معروفی که سال‌ها بر شیراز و فارس حکمرانی کرد در نشتیفان به دنیا آمده است. شهر نشتیفان در اوایل قرن نهم هجری شناخته شده بود.

گورستان نشتیفان از جاهای دیدنی نشتیفان است و روی تپه‌ای در کنار آسبادهای نشتیفان قرار دارد.

سنگ گورها عمودی و بسته به اهمیت صاحب گور ارتفاع سنگ آن بلندتر می‌شود.

طول مزار که با خرده سنگ پوشیده شده نیز بسته به اهمیت متوفی طویل‌تر می‌شود و گاهی به سه یا چهار متر می‌رسد.

بعضی از ساکنین معتقدند عده‌ای از فرزندان و نوادگان پادشاهان سلسله اشکانیان (که اتفاقا در خراسان بر ایران حکمرانی می‌کردند) در این قبرستان خفته‌اند (که البته در خواف نیز این گورستان‌ها بسیار است و به همین دلیل در بعضی کتب تاریخی نام اصلی آن «خواب» نیز آمده است) و دسته‌ای دیگر معتقدند در گذشته برای ایمن نگه‌داشتن شهر از حملات و تجاوز احتمالی بزرگان شهر را در اطراف شهر دفن می‌کردند تا به اصالت و درستی مردمان آن اشاره کنند.

در اطراف شهر با قبرستانی عجیب و غریب روبرو می شوید که بر روی مزارهای آن سنگ های عمودی با ارتفاع های متفاوتی وجود دارد. ارتفاع برخی از این سنگ ها به ۴ متر نیز می رسد.

قدمت این قبرستان به قرن ها پیش باز می گردد و دو نظریه متفاوت راجع به آن وجود دارد.

برخی معتقدند که این قبر ها مربوط به نوادگانی از سلسله ی اشکانیان است که زمانی در منطقه ی خراسان حکومت می کردند و به گفته برخی، این قبرها متعلق به ۴۴ پیر است که مرتبه خاصی در بین مردم نشتیفان داشته اند و امروزه اهالی برای زیارت و حاجت گرفتن به مزارهایشان دخیل می بندند.

در هر صورت بازدید از این قبرستان خالی از لطف نخواهد بود.

اندازه و صورت قبر از سنگ چینی به طول ۳ متر و عرض ۸۰ سانتیمتر که در بالا سر و پایین پای او دو سنگ لوح به صورت برافراشته نصب شده که سنگ بزرگ‌تر به ارتفاع ۱/۵ متر بر روی آن جمله «لا اله الا الله محمد رسول‌الله» و همچنین بر روی قسمت دیگر آن جمله «کل نفس ذائقه الموت» کاملا خوانا است و بقیه نوشته‌های متن خوانده نمی‌شود و نیز بر روی سنگ کوچک‌تر که ارتفاع آن حدود یک متر است جمله «هو الحی الذی لا یموت» به‌خوبی خوانده می‌شود و بقیه متن لوح تقریبا ناخوانا است.

قبر دیگر هم به همین مشخصات در کنار قبر بابا عبدالله وجود دارد، ولی چیزی از لوح‌های آن خوانده نمی‌شود و مردم هم از نام اصلی‌اش اطلاع ندارند.

همچنین در این محل تعداد دیگری قبر وجود دارد که صورت آن‌ها با آجرچینی به صورت هفت و هشت چیده شده‌اند.

سنگ مزارات نشتیفان از فرم‌ها و نمادهای جالبی تشکیل شده است.

در قسمتی از آن، سنگ‌های ایستاده و بلندی دیده می‌شود که ارتفاع آن‌ها با یکدیگر کاملاً متفاوت است به‌طوری که ارتفاع برخی به بیش از چهار متر می‌رسد و در قسمت دیگر سنگ‌نوشته‌ها و نگاره‌هایی روی قبرها دیده می‌شود.

در بعضی از قبور هم در بالا و هم در پائین قبر سنگ گور گذاشته شده، بر روی برخی از سنگ گورها با خط کج‌ومعوجی نام صاحب گور و تاریخ وفات وی نوشته شده است.

آدرس: ایران، استان خراسان رضوی، شهرستان خواف، روستای نشتیفان

ت ت
کدخبر: 188069 تاریخ انتشار
در رسانه های دیگر بخوانید
ارسال نظر

پربیننده‌ترین
اخبار روز سایر رسانه ها
    دیگر رسانه ها