با حاج‌صفی از 2010 تا 2026؛ مردی برای تمام فصول

حضور برابر هنگ‌کنگ در اولین بازی مقدماتی جام جهانی 2026 آمریکا، کانادا و مکزیک، احسان حاج‌صفی را به یک رکورد رویایی رساند.

با حاج‌صفی از 2010 تا 2026؛ مردی برای تمام فصول
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، حالا او در حال تلاش برای حضور در چهارمین جام جهانی عمرش است و برای پنجمین دوره پیاپی در مقدماتی این بازیها، پیراهن تیم ملی را به تن کرده است. حاج‌صفی از بازیهای تیم ملی در مقدماتی جام جهانی 2010 تا همین امروز و حضور در مقدماتی جام جهانی 2026، همیشه جزیی از تیم ملی بوده و مردی برای تمام فصول.

* 2010: تیم ملی، مرحله مقدماتی برای رسیدن به اولین جام جهانی قاره آفریقا را با علی دایی استارت زد؛ او بعد از شکست خانگی برابر عربستان، اخراج شد و جایش را به افشین قطبی داد؛ اما مسیری که دایی ساخت، به قدری خراب بود که درنهایت روی پله چهارم گروهی 5 تیمی بعد از کره جنوبی، کره شمالی و عربستان و فقط بالاتر از امارات قرار گرفتیم. حاج‌صفی در مرحله اول مقدماتی بازیها که تیم ملی در گروه کویت، سوریه و امارات قرار داشت، 2 بار به میدان رفت: 39 دقیقه در بازی رفت و 17 دقیقه در بازی برگشت برابر امارات. او اما مرد اصلی سمت چپ با حضور امثال بیک‌زاده، زارع، نیکبخت و معدنچی نبود.

* 2014: این همان دوره‌ای است که با شاهکار تیم  کی‌روش در 3 بازی پایانی و بخصوص شکست دادن کره جنوبی در این کشور، منجر به حضور در جام جهانی برزیل شد. حاج‌صفی در بازیهای مقدماتی تیم ملی حضور دارد ولی هنوز مرد ترکیب اصلی نیست و بیشتر به عنوان جانشین وارد زمین می‌شود. او برابر ازبکستان 62 دقیقه، جلوی قطر و لبنان در دور رفت فقط یک نیمه، در بازی برگشت برابر لبنان از دقیقه 80 و در بازی مرگ و زندگی با کره جنوبی از دقیقه 83 در زمین حضور دارد. در بازی رفت با کره جنوبی و برگشت با ازبکستان، روی نیمکت حاضر است و برابر قطر در دور برگشت، نامش در لیست 18 نفره دیده نمی‌شود. بیک‌زاده و پولادی، جلوتر از او در پازل ذهنی کی‌روش قرار دارند.

* 2018: قصه سربازی پولادی و افت بیک‌زاده، باعث می‌شود حاج‌صفی تبدیل به مهره اصلی کی‌روش در سمت چپ خط دفاع شود. هرچند میلاد محمدی هم هست تا حاج‌صفی را به پستی دیگر یعنی در میانه‌های زمین بفرستد. او برابر قطر، ازبکستان، کره جنوبی در دور رفت و جلوی قطر، کره جنوبی و سوریه در دور برگشت، حضوری کامل و 90 دقیقه‌ای در ترکیب تیم ملی دارد. برابر چین در هر دو بازی رفت و برگشت و در بازی برگشت به ازبکستان، نیمکت‌نشین است و بازی رفت با سوریه را از دست می‌دهد.

* 2022: اسکوچیچ درحالی تیم ملی را روانه مرحله مقدماتی می‌کند که در بازیهای ابتدایی، خبری از حاج‌صفی در لیست نیست. وحید امیری، امید نورافکن و میلاد محمدی به تناوب در سمت چپ بازی می‌کنند. حاج صفی اما نه‌تنها به ترکیب اصلی برمی‌گردد که بالاخره در مرحله مقدماتی جام جهانی، پایش به گلزنی هم باز می‌شود و دروازه سوریه را از روی نقطه پنالتی باز می‌کند. در دور رفت، حاج‌صفی فقط 12 دقیقه فرصت بازی برابر امارات پیدا می‌کند. برابر سوریه و عراق در لیست نیست و برابر کره جنوبی و لبنان، نیمکت‌نشین است. دور برگشت برای او، اینطور رقم می‌خورد: 66 دقیقه بازی برابر سوریه، عدم حضور در لیستِ بازی با عراق و امارات، نیمکت‌نشینی برابر لبنان و 64 دقیقه بازی در خاک کره جنوبی. 

* 2026: حاج‌صفی، انتخاب اول امیر قلعه‌نویی برای بازی در سمت چپ است. با وجود درخشش میلاد محمدی در بازی دوستانه با قطر و برخی اهمال‌های عجیب حاج‌صفی در امور دفاعی، او با بازوبند کاپیتانی مرد مورد اعتماد کادر فنی است. حالا او در حال سپری کردن پنجمین حضورش در مرحله مقدماتی جام جهانی است؛ رکوردی بی‌نظیر و منحصر به فرد.

ت ت
کدخبر: 187439 تاریخ انتشار
اخبار ورزشی سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها