نامه انتقادی آذر منصوری به شورای نگهبان + متن نامه

جبهه اصلاحات ایران در نامه‌ای به شورای نگهبان از نقض قانون در روند رسیدگی به صلاحیت کاندیداهای ریاست‌جمهوری انتقاد کرد.

نامه انتقادی آذر منصوری به شورای نگهبان + متن نامه

به گزارش منیبان، متن کامل این نامه به شرح زیر است:

به نام خدا

جناب آیت‌الله آقای احمد جنتی دام بقائه

دبیر محترم شورای نگهبان

باسلام و احترام

اعلام نتایج بررسی صلاحیت داوطلبان نامزدی چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری که طی آن صلاحیت تنها ۶ نفر از ۸۰ داوطلب ثبت نام کرده، توسط شورای نگهبان آن هم با اکثریت مطلق گرایش به یک جریان سیاسی خاص احراز شد، موجب شگفتی همگان گردید. این در حالی است که ستاد ثبت نام انتخابات وزارت کشور در اجرای مصوبه شورای نگهبان تنها از افرادی ثبت نام کرده بود که واجد شرایط لازم برای تصدی این سمت بودند و در بین آنها شماری از شخصیت های برجسته، از جمله دو نفر از داوطلبان مورد حمایت جبهه اصلاحات ایران، آقایان دکتر عباس آخوندی و مهندس اسحاق جهانگیری با سوابق و تجارب اجرایی و مدیریتی در سطوح عالی و پیشینه انقلابی و مواضع روشن سیاسی در التزام به نظام جمهوری اسلامی، حضور داشتند.

این شیوه عمل شورای نگهبان در شرایطی انجام شد، که پس از فقدان رییس جمهور کشور در اثر سانحه سقوط بالگرد و نیز کاهش فزاینده نصاب مشارکت در چند انتخابات اخیر و افزایش تهدیدهای بین‌المللی انتظار می‌رفت با اصلاح رویکردهای پیشین زمینه برای برگزاری یک انتخابات رقابتی و مشارکت پرشور مردم در انتخابات و در نتیجه تقویت همبستگی ملی فراهم آید.

جبهه اصلاحات ایران این رویه را در تعارض آشکار با اصول و موازین قانونی می‌داند و با اینکه در این دوره صلاحیت یکی از سه نامزد مورد حمایتش احراز شده، مراتب اعتراض خود را به این تصمیم اعلام می‌نماید و خواهان تجدیدنظر در این شیوه و احترام کامل به قانون و حقوق همه‌ داوطلبان از گرایش‌ها و جریانات سیاسی و واگذاردن حق انتخاب به مردم است.

نظر به نامه‌ مورخ ۱۴۰۳/۰۳/۲۰ آقای دکتر عباس آخوندی انتظار می‌رود در اجرای اصل حاکمیت قانون، و با توجه یه اینکه عدم پیش بینی مراحل اعتراض به تصمیم‌ شورای نگهبان در قانون انتخابات ریاست جمهوری نافی ماده واحده «لزوم رسیدگی دقیق به شکایات داوطلبان رد صلاحیت شده در انتخابات مختلف» مصوب ۱۳۷۸/۰۸/۲۲ مجمع تشخیص مصلحت نظام نیست و نمی‌تواند باشد، لذا درخواست دارد تا علت عدم احراز صلاحیت ایشان با ذکر مواد قانونی همراه با دلایل و مدارک مورد استناد اعلام و دفاعیات ایشان شنیده و به آن پاسخ داده شود. چه بسا در این فرایند نظر آن شورای محترم تغییر یابد و یک‌ تجربه موفق نزدیک به مردمسالاری را شاهد باشیم. با توجه به این‌که تبلیغات انتخابات در جریان است تقاضا دارد این اقدام پیش از فوت وقت انجام شود.

آذر منصوری

رییس جبهه اصلاحات ایران

۲۲ خرداد ۱۴۰۳

جبهه اصلاخات1

ت ت
کدخبر: 220026 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها