این جنگنده، اف۳۵ ‌های آمریکا را شکار می‌کند؟

چین مدعی است که به نوآوری پیشگامانه‌ای دست پیدا کرده است که می‌تواند صنعت هوانوردی را متحول کند.

این جنگنده، اف۳۵ ‌های آمریکا را شکار می‌کند؟

به گزارش منیبان، پوست کوسه توسط فلس‌های V شکل مسطح ریز پوشیده شده است که به آن دندانه‌های پوستی می‌گویند که بیشتر شبیه دندان هستند تا فلس ماهی؛ این دنتیکول‌ها کشش و تلاطم را کاهش می‌دهند و به کوسه اجازه می‌دهند سریعتر و بی‌صداتر شنا کند.

چین مدعی است که به نوآوری پیشگامانه‌ای دست پیدا کرده است که می‌تواند صنعت هوانوردی را متحول کند؛ ساختاری الهام گرفته از پوست کوسه که در یک موتور توربوفن تعبیه شده است. طبق ادعای چینی‌ها، این پیشرفت نویدبخش کاهش قابل توجه درگ و افزایش بازده موتور است و به طور بالقوه چین را به خط مقدم توسعه موتورهای نسل بعدی سوق می‌دهد.

ساختار تازه معرفی شده "پوست کوسه" که به طور دقیق از یک آلیاژ تیتانیوم با استحکام بالا و از طریق چاپ سه بعدی دقیق ساخته شده است، توسط محققان چینی به عنوان یک تغییر دهنده بازی در آیرودینامیک مورد استقبال قرار گرفته است.

به گفته South China Morning Post (SCMP)، این فناوری پیشرفته پتانسیل کاهش کشش را تا ۱۰ درصد دارد که جهشی قابل توجه در عملکرد موتور را نشان می‌دهد.

نقطه کانونی این تلاش پیشگامانه در یکی از اجزای موتور است که به نام پوشش میانی شناخته می‌شود؛ این عنصر حیاتی که بیش از یک متر قطر دارد، دارای شیارهای بیونیک با طراحی دقیقی است که هرکدام از آن‌ها ۱۵ تا ۳۵ میکرومتر (ظریف‌تر از موی انسان) عمق دارند.

ساخت چنین آلیاژ سختی با چنین دقتی روی چاپگر سه بعدی دست نیافتنی بود اما محققان با موفقیت از طریق تکنیک‌های پیشرفته چاپ سه بعدی و نرم افزارهای تجاری بر این چالش بزرگ غلبه کردند.

پوشش میانی، یک عنصر ساختاری مهم در موتورهای هوانوردی، با اتصال اجزای مختلف موتور و انتقال نیروی رانش به بدنه هواپیما، نقشی محوری ایفا می‌کند.

علیرغم ظرافت، بدنه دارای استحکام قابل توجهی است که می‌تواند بارهای بیش از ۱۰ تن را تحمل کند. این پیشرفت نویدبخش صنعت هوانوردی است و عصر جدیدی از طراحی موتورهای سبک‌تر و کارآمدتر را نوید می‌دهد.

این جهش نوآورانه می‌تواند پکن را برای رسیدن به ایالات متحده و متحدانش در توسعه موتورهای مدرن، یعنی زمینه‌ای که چین از لحاظ تاریخی در آن عقب مانده است، یاری دهد.

برای سال‌ها، هواپیماهای نظامی چین به شدت به موتورهای جت وارداتی از روسیه متکی بودند که اغلب از مشکلات قابلیت اطمینان و عملکرد پایین‌تر رنج می‌بردند.

این وابستگی باعث شد چین سرمایه‌گذاری خود را در توسعه موتورهای بومی افزایش دهد. گنجاندن بهبود عملکرد موتور جت در سال ۲۰۱۶ در سیزدهمین برنامه پنج ساله چین نقطه عطفی را رقم زد و بر اهمیت استراتژیک پیشرفت صنعت هوافضا تأکید کرد.

از آن زمان، تلاش‌های چین به ثمر نشسته است. این کشور شروع به تجهیز جت‌های جنگنده رادارگریز برتر J-۲۰ خود به موتورهای Emei Woshan-۱۵ (涡扇-۱۵ یا WS-۱۵) ساخت داخل کرده است.

این پیشرفت در سطح بین المللی نیز واکنش برانگیز بوده است؛ جان آر. اسندن، مدیر نیروی محرکه مرکز مدیریت چرخه حیات نیروی هوایی ایالات متحده، سرمایه‌گذاری قابل توجه چین در فناوری‌های پیشرانه را تأیید کرد و هشدار داد که ایالات متحده در حال از دست دادن پیشرانه خود به چین است.

رسانه‌های چینی ادعا می‌کنند که این آخرین فناوری پوست کوسه می‌تواند چین را به یک موقعیت رقابتی سوق دهد.

جنگنده j-۲۰

ت ت
کدخبر: 218487 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها