در دیدار با نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان؛

امیرعبداللهیان: ایران تحولات افغانستان را از نزدیک و به دقت دنبال می‌کند

«رزا اتنبایوا» نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و گفتگو کرد.

امیرعبداللهیان: ایران تحولات افغانستان را از نزدیک و به دقت دنبال می‌کند

به گزارش منیبان، وزیر امور خارجه کشورمان در این دیدار تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران با اهتمام ویژه نسبت به ثبات و امنیت و توسعه پایدار در افغانستان، تحولات کشور همسایه خود را از نزدیک و به دقت دنبال می‌نماید و از ایفای نقش سازمان ملل متحد در راستای کمک به مردم افغانستان حمایت می‌کند.

امیرعبداللهیان، اقدامات یوناما(هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان) طی دو دهه گذشته در افغانستان را مثبت ارزیابی کرد و بر حمایت جمهوری اسلامی ایران از ادامه فعالیت‌های بشردوستانه یوناما تاکید کرد.

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به میزبانی چند میلیون تبعه افغانستان در ایران، خواستار توجه جدی سازمان ملل متحد به این مساله شد.

وزیر امورخارجه کشورمان همچنین نقش مخرب آمریکا در افغانستان طی سال‌های حضور خود در این کشور را مورد توجه قرار داد و افزود: تداوم مداخلات هدفمند آمریکا در مسایل داخلی افغانستان، وضعیت این کشور را پیچیده‌تر خواهد کرد.

امیرعبداللهیان افزود: مشکلات افغانستان پیچیده است، پس باید بر راه حل‌های متنوع و چند لایه تمرکز کرد.

وزیر امور خارجه کشورمان آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای تداوم حمایت از ابتکار عمل همسایگان افغانستان برای کمک به حل مشکلات این کشور ابراز داشت.

رزا اتنبایوا نماینده دبیرکل سازمان ملل متحد در امور افغانستان نیز در این ملاقات آخرین تحولات و مسائل افغانستان و نشست آتی دوحه ٣ در قطر را تشریح کرد و با وزیر امور خارجه کشورمان در این خصوص رایزنی و تبادل نظر کرد.

وی با ابراز قدردانی از حسن میزبانی دولت و مردم ایران از اتباع افغانستان و تلاش های صورت گرفته برای بهبود وضعیت آنان، از بی‌تفاوتی جامعه بین‌المللی در خصوص بحران انسانی در افغانستان انتقاد کرد.

نماینده سازمان ملل متحد در افغانستان با تایید پیچیدگی شرایط و روند تحولات افعانستان، بر ضرورت هماهنگ‌ سازی مواضع متنوع و مختلف کنشگران منطقه ای برای کمک به توسعه و ثبات در این کشور تاکید کرد.

اتنبایوا با مهم ارزیابی کردن ابتکارات منطقه‌ای جمهوری اسلامی ایران، از استمرار تلاش‌های دیپلماتیک ایران در چارچوب نشست همسایگان استقبال نمود.

ت ت
کدخبر: 214845 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها