علی باقری: باید زمینه لازم برای بازگشت افغانستانی‌ها از ایران فراهم شود

نماینده سازمان ملل متحد برای افغانستان با معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و در خصوص آخرین تحولات افغانستان و نشست آتی دوحه با وی گفتگو و تبادل نظر کرد.

علی باقری: باید زمینه لازم برای بازگشت افغانستانی‌ها از ایران فراهم شود
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، رزا اتانبایوا، نماینده سازمان ملل متحد برای افغانستان با علی باقری معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان دیدار و در خصوص آخرین تحولات افغانستان و نشست آتی دوحه با وی گفتگو و تبادل نظر کرد.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان در این ملاقات بیان کرد که با مقایسه شرایط افغانستان در زمان ورود آمریکا با همان شرایط در زمان خروج آمریکا از افغانستان، می‌توان به این نتیجه رسید که حضور آمریکا در افغانستان تا چه حد در گسترش ناامنی و بی‌ثباتی در افغانستان و افزایش تهدید تروریسم و تولید مواد مخدر موثر بوده است. 

باقری خاطرنشان کرد: رویکرد سازمان‌های بین‌المللی در افغانستان باید اولویت بخشی به تامین منافع مردم و تضمین امنیت افغانستان، توسعه این کشور و بهبود شرایط زندگی و رفاه مردم افغانستان باشد.

وی گفت: باید زمینه لازم برای بازگشت افغانستانی‌هایی که در خارج از جمله ایران، تحصیل‌کرده‌ و مهارت آموخته‌اند، به افغانستان و استفاده از ظرفیت آنها برای ساختن افغانستان فراهم شود. 

معاون سیاسی وزیر امور خارجه در این ملاقات‌ با اشاره به مسئولیت غرب به ویژه آمریکا برای جبران آسیب‌هایی که طی بیش از دو دهه گذشته به مردم افغانستان و منطقه وارد کرده است، بر مسئولیت سازمان ملل متحد برای ایفای نقش سازنده در روند ایجاد صلح و ثبات در افغانستان و نیز نقش و ظرفیت بی‌بدیل کشورهای همسایه افغانستان در این روند تاکید کرد.

نماینده سازمان ملل متخد نیز در این ملاقات با اشاره به پیچیدگی تحولات افغانستان و تعدد کنشگران و مواضع آنها، بر ضرورت هماهنگ‌سازی مواضع کشورهای منطقه و فرامنطقه برای کمک به توسعه و ثبات افغانستان تاکید و خواستار کمک جمهوری اسلامی ایران برای ایجاد و ارتقای همکاری سازنده بین آن‌ها از یکسو و تعامل با حکومت سرپرست افغانستان از سوی دیگر شد.

ت ت
کدخبر: 214631 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  نظرسنجی

  کدام یک از گزینه های زیر را برای ریاست جمهوری گزینه بهتری می دانید؟

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها