توضیحات محسن هاشمی درباره سنگ‌اندازی‌های دولت رئیسی برای انتشار کتاب خاطرات پدرش

محسن هاشمی با تمرکز بر تفاوت نگارش و متن خاطرات مرحوم هاشمی در خاطرات سال ۱۳۸۰ با خاطرات پیشینش، میزان سانسور و ممیزی خاطرات و نحوه‌ی اعمال آن برای انتشار پیش کشیده شد و مشخصا به برخی محدودیت‌ها در ‌این‌باره از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم اشاره کردند.

توضیحات محسن هاشمی درباره سنگ‌اندازی‌های دولت رئیسی برای انتشار کتاب خاطرات پدرش

به گزارش منیبان، میزگرد رونمایی و بررسی روزنوشت‌های مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در سال ۱۳۸۰، با عنوان «افراط در اختلاف» روز سه‌شنبه ۱۸ اردیبهشت در محل روزنامه‌ی شرق برگزار شد. در این میزگرد، آقایان حسین علایی، سید رضا صالحی‌ امیری، محسن هاشمی‌ رفسنجانی و محمد عطریانفر حضور داشتند و هرکدام از زاویه نگاه خود به بحث و تحلیل درباره‌ی کتاب و نیز شخصیت مرحوم هاشمی‌ رفسنجانی پرداختند.

در ابتدای نشست محسن هاشمی با تمرکز بر تفاوت نگارش و متن خاطرات مرحوم هاشمی در خاطرات سال ۱۳۸۰ با خاطرات پیشینش، بر این نکته تاکید داشت که آن مرحوم سال به سال در خاطره‌نویسی به جای پراکنده‌گویی، موضوعات مهم را در خاطرات‌شان مطرح می‌کردند. در ادامه هم میزان سانسور و ممیزی خاطرات و نحوه‌ی اعمال آن برای انتشار پیش کشیده شد و مشخصا به برخی محدودیت‌ها در ‌این‌باره از زمان روی کار آمدن دولت سیزدهم اشاره کردند که در دولت روحانی این محدودیت‌ها وجود نداشت. به گفته‌ی محسن هاشمی، بخشی از این ممیزی به دلیل مسائل امنیتی و برخی هم ناظر به سلیقه‌ی سیاسی بود.

سردار حسین علایی هم بر نقش مرحوم هاشمی‌ رفسنجانی در گذار کشور از شرایط خطرناک ۱۱ سپتامبر و معرفی ایران به عنوان محور شرارت متمرکز شد. به گفته‌ی ایشان، در متن خاطرات مرحوم هاشمی اشاره‌ی چندان زیادی به این موضوع نشده و در اخبار و گزارش‌ها هم نقش ایشان به شکل روشنی قابل تبیین نیست، به‌خصوص که سردار علایی عنوان کردند مرحوم هاشمی در آن برهه دیگر سمت اجرایی هم نداشتند. سردار علایی در ادامه‌ی سخنانش، ارجاعی هم به موضوع اختلاف فرماندهان نظامی با دولت دوم خاتمی در سال‌های ابتدایی دهه‌ی ۸۰ شمسی داشت و به گفته‌ی او، مرحوم هاشمی‌ رفسنجانی اساسا به عنوان یک میانجیگر در برهه‌های مختلف و مشخصا سال ۸۰ عمل کرده و همواره به دنبال تعامل بین همه‌ی جریان‌های سیاسی و حتی بدنه‌ی نظامی بود.

سید رضا صالحی‌ امیری هم در این نشست از نگاه کلان‌تر به تبیین شخصیت مرحوم هاشمی به عنوان فردی صاحب گفتمان و پتانسیل مدیریت و راهبری (leadership) ورود کرد. صالحی‌ امیری‌ سخنانش را با مطرح‌ کردن چند ویژگی بارز مرحوم هاشمی‌ رفسنجانی ادامه داد و پیرو آن، درخصوص نگاه نخبه‌ پروری و آینده‌محوری ایشان نکاتی را هم بیان کرد.

محمد عطریانفر هم با یک تبیین تاریخی به فراز و فرودهای زندگی مرحوم هاشمی و نقش او، چه در دوران قبل از انقلاب، چه در دوران جنگ و پس از آن اشاره داشت و تاکید کرد که مرحوم هاشمی‌ رفسنجانی به عنوان یک چهره‌ی کلیدی و یار نزدیک امام، اساسا در بنیان‌ گذاری انقلاب نقش‌ آفرینی کردند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی خانه موزه آیت الله هاشمی رفسنجانی

ت ت
کدخبر: 214247 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها