داعش همچنان قربانی می گیرد!/ آمار وحشتناک از تعداد کشته شدگان فقط در ۱۲ ماه!

گروه های مرتبط با داعش مسئولیت بیش از 1100 حمله را بر عهده گرفته اند که تنها در 12 ماه گذشته نزدیک به 5000 نفر را در سراسر جهان کشته یا زخمی کرده اند.

داعش همچنان قربانی می گیرد!/ آمار وحشتناک از تعداد کشته شدگان فقط در ۱۲ ماه!
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، نیویورک تایمز در گزارشی درباره حمله تروریستی اخیر در حومه مسکو، پایتخت روسیه که گفته می شود داعش خراسان مسئولیت آن را برعهده داشته و به کشته شدن بیش از 100 شهروند روسی منتهی شد، نوشت:

گروه تروریستی داعش که خود را دولت اسلامی می خواند امروز  سایه ای از چیزی است که اندکی کمتر از یک دهه پیش بود، زمانی که هواداران افراطی آن از جنگ داخلی سوریه برای ساختن دولت خود در وسط عراق و سوریه سوء استفاده کردند. داعش اگرچه ممکن است "خلافت" فرضی خود را از دست داده باشد، شاخه های آن در سراسر جهان گسترش یافته اند. جناحی که گمان می‌رود پشت حمله مسکو باشد، دولت اسلامی خراسان یا داعش خراسان  مستقر در پاکستان و افغانستان است. داعش خراسان مدتها است که از مهاجران و شبه نظامیان کشورهای آسیای مرکزی یارگیری کرده و آنها را برای حمله در خاک روسیه آموزش داده است. روسیه به دلیل فعالیت های خشن علیه نیروهای شبه نظامی در چچن و البته حمایت از بشار اسد در سوریه مورد انتقاد این گروه های تندرو قرار دارد.

برخی از کارشناسان معتقدند که داعش خراسان اکنون مسئولیت گرفتن انتقام را برعهده گرفته است. در سپتامبر 2022، داعش خراسان مسئولیت یک حمله در خارج از سفارت روسیه در کابل را بر عهده گرفت که در آن دو کارمند و سه نفر دیگر کشته شدند. سال گذشته، داعش خراسان یک  شبکه تبلیغاتی به زبان تاجیکی راه‌اندازی کرد و تلاش‌ها را برای عضوگیری در کشورهای  آسیای مرکزی که این گروه آن‌ها را دست نشاندگان مسکو معرفی می‌کند، افزایش داد.  کانال‌های تلگرامی متعدد به زبان‌های تاجیک، ازبکستان و روسی، تبلیغات داعش را مخابره می‌کنند و از شبه‌نظامیان تاجیک که در حملات در افغانستان، ایران، تاجیکستان و ازبکستان شرکت کرده‌اند، تعریف و تمجید می کنند.

علاوه بر این، گروه های مرتبط با داعش مسئولیت بیش از 1100 حمله را بر عهده گرفته اند که تنها در 12 ماه گذشته نزدیک به 5000 نفر را در سراسر جهان کشته یا زخمی کرده اند. حمله این حملات در حقیقت به ما گسترش و تهدید مستمر این گروه تروریستی را یادآوری می کند که دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا ادعا کرد در سال 2019 ادعا کرد به طور کامل شکست خورده است.

کبیر تانجا از بنیاد تحقیقات آبزرور، یک اندیشکده برجسته هندی، در این باره می گوید که داعش «در سایر نقاط جهان به رشد خود ادامه داده است، مناطقی که شاید بیشتر مردم به آن اهمیت زیادی نمی‌دهند». او افزود که ممکن است امروز تهدید داعش کمتر یا کم رمق تر به نظر برسد  اما شاخه های این گروه در افغانستان، ساحل آفریقا، موزامبیک، و حتی در سوریه به فعالیت های خود ادامه داده و  حتی در بخش هایی از جهان بر عمق این فعالیت افزوده اند.

در روسیه وضع برای مهاجران آمده از کشورهای آسیای مرکزی در چندماه اخیر بسیار تیره و تار بوده است.  بسیاری از مهاجران آسیای مرکزی ماه هاست که با ارعاب پلیس و خطر تحت فشار قرار گرفتن از سوی دولت مرکزی برای پیوستن به جنگ در اوکراین مواجه بوده اند. موقعیت آنها پس از حمله تروریستی بیش از پیش متزلزل شده است.

یک مهاجر تاجیک در مسکو  به وب سایت خبری اوراسیا نت گفت: «در طول سال گذشته، وضعیت در روسیه دشوار بوده است.حمله های مداوم پلیس به مهاجران ادامه دارد.  با شما طوری رفتار می‌کنند که انگار یک جنایتکار هستید. اکنون راه رفتن در خیابان غیرممکن است، همه مراقب شما هستند و از شما دوری می کنند. برخی با شما مانند یک سگ رفتار می کنند.

مقامات کرملین قول داده اند که مجازات های گسترده ای را علیه عاملان این حمله تروریستی اعمال کنند. دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق، که اکنون معاون رئیس شورای امنیت روسیه است، در این باره گفته است: « مظنونان بازداشت شده احتمالا اعدام خواهند شد. اما کشتن همه کسانی که درگیر این جنایت بودند، مهم تر است. چه کسی به آنها پول داد، چه کسی با آنها همدردی کرد، چه کسی به آنها کمک کرد. همه را باید مجازات کرد.»

منبع: جماران
ت ت
کدخبر: 207248 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها