تاکید امیرعبداللهیان بر بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و سودان

وزیر امور خارجه ایران امروز در دیدار با همتای سودانی در تهران بازگشایی سفارتخانه‌ها و از سرگیری فعالیت سفرا در ۲ کشور را برای پیگیری توسعه همکاری‌های فیمابین مهم خواند.

تاکید امیرعبداللهیان بر بازگشایی سفارتخانه‌های ایران و سودان
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، علی الصادق علی وزیر خارجه سودان که در نخستین سفر بعد از قطعی روابط ایران و سودان و در پاسخ به دعوت همتای ایرانی خود به تهران سفر کرده، ظهر امروز (دوشنبه) ۱۶ بهمن ماه با حضور در محل وزارت امور خارجه با حسین امیرعبداللهیان دیدار و گفت‌وگو کرد. 

امیرعبداللهیان در دیدار امروز با همتای سودانی با تأکید بر گشایش صفحه جدیدی از تحکیم و توسعه روابط ایران و سودان به توافقات و نکات مهم مطرح شده در دیدار روسای جمهور دو کشور در حاشیه نشست مشترک سران سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب در ریاض اشاره کرد و افزود: حضور هیأت سودان در تهران نشانگر اراده جدی مقامات عالیرتبه سودان برای تحکیم و توسعه روابط است و اراده و تصمیم قاطع جمهوری اسلامی ایران نیز حمایت از تقویت همکاری و توسعه روابط با سودان است.

وی بازگشایی سفارتخانه‌ها و از سرگیری فعالیت سفرا در دو کشور را برای پیگیری توسعه همکاری‌های فیمابین مهم خواند و ابراز امیدواری کرد که با استقرار و پیگیری سفرای دو کشور بتوان همکاری‌های فیمابین را افزایش داد. 

رئیس دستگاه دیپلماسی با اشاره به ظرفیت‌ها و تجربیات ارزشمند ایران در عرصه صنعتی و خدمات فنی و مهندسی، فناوری‌های نوین و برتر و زمینه‌های پزشکی و دارویی، آمادگی ایران را برای ارائه این تجربیات در راستای توسعه و پیشرفت سودان اعلام کرد.

علی الصادق علی وزیر امور خارجه سودان نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از سفر به تهران، به سابقه روابط تاریخی دو کشور اشاره کرد و با ابراز تاسف از قطع روابط و ایجاد وقفه در روند روابط بین دو کشور و ملت مسلمان، بر اراده و اهتمام جدی کشورش برای تحکیم و توسعه روابط در عرصه‌های مختلف تأکید و ابراز امیدواری کرد با از سرگیری فعالیت سفرای دو کشور شاهد توسعه و گسترش بیش از پیش روابط و پیگیری توافقات فیمابین باشیم. 

وی همچنین گزارشی از روند تحولات داخلی و بحران در این کشور و تلاش‌های رئیس جمهور کشورش برای فائق آمدن بر مشکلات مردم سودان منبعث از جنگ و بحران و حل و فصل بحران از راه‌های مسالمت آمیز و با کمک و حمایت کشورهای همسایه و سازمان ملل متحد و از طریق ابتکار عمل‌های صلح منطقه‌ای و بین‌المللی ارائه کرد. 

وزیر امور خارجه سودان همچنین با اشاره به توطئه‌های رژیم صهیونیستی برای تداوم جنگ و بحران داخلی در سودان، بر موضع اصولی دولت و مردم کشورش در حمایت از آرمان مقدس فلسطین و محکومیت تجاوزات و جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین به خصوص در غزه تأکید کرد.

ت ت
کدخبر: 199932 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها