این شرکت به پرداخت غرامت به ۵ جانباز شیمیایی ایرانی محکوم شد

شرکت FORAFINA در خصوص فروش مواد اولیه جهت ساخت تسلیحات شیمیایی به عراق در زمان جنگ تحمیلی به پرداخت غرامت به جانبازان شیمیایی ایرانی محکوم شد.

این شرکت به پرداخت غرامت به ۵ جانباز شیمیایی ایرانی محکوم شد
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، بر اساس رای دادگاه لاهه، شرکت FORAFINA در خصوص فروش مواد اولیه جهت ساخت تسلیحات شیمیایی به عراق در زمان جنگ تحمیلی به پرداخت غرامت به جانبازان شیمیایی ایرانی محکوم شد.

براساس اعلام مرکز امور حقوقی بین‌المللی ریاست جمهوری، رای بدوی دادگاه بخش لاهه (رای ماهوی) در خصوص دعوای 5 نفر از مصدومین شیمیایی در جنگ تحمیلی علیه دو شرکت هلندی به دلیل فروش مواد شیمیایی به عراق موسوم به پرونده «مصدومین شیمیایی»، 15 نوامبر 2023 صادر شده است.

در این پرونده  5 تبعه ایرانی علیه 2 شرکت هلندی به نام های FORAFINA BELEGGINGEN I B.V., of Amsterdam   و  OTJIAHA B.V., in Arnhem  با موضوع جبران خسارت ناشی از صدمات حاصل از گازهای سمی فروخته شده توسط این دو شرکت به عراق در زمان جنگ تحمیلی اقامه دعوا کردند.

براساس‌ رای دادگاه لاهه، شرکت FORAFINA  (سابقا شرکت KBS Holland) در خصوص فروش مواد اولیه شیمیایی به عراق در زمان جنگ تحمیلی محکوم شد و تقویم خسارت ناشی از محکومیت این شرکت می باید در مرحله تعیین خسارت انجام پذیرد.

همچنین در همین رابطه دادگاه شرکت  OTJIAHA  (سابقا شرکت  Melchemie)  و مدیر آن Melchemie  را در رابطه با صدمات وارده به خواهان‌ها ناشی از گازهای سمی بکار گرفته شده به دلیل فقدان دلیل کافی در اثبات آگاهی نسبت به استفاده از مواد اولیه تولیدی در اقدامات ممنوعه (حمله شیمیایی) مسئول نشناخته که موضوع تجدیدنظر خواهی در این بخش از رای توسط وکیل مربوطه در حال بررسی جهت اقدام است.

گفتنی است رژیم بعث در طول جنگ تحمیلی بیش از سه هزار تن انواع تسلیحات ممنوعه شیمیایی را علیه رزمندگان و غیرنظامیان ایرانی بکار گرفت که باعث شهید و مصدوم شدن هزاران نفر شد. در حال حاضر بیش از ۶۵ هزار نفر مصدوم شیمیایی در کشور شناسایی شده اند که به درمان و مراقبت های پزشکی نیاز مداوم دارند. کاربرد سلاح های شیمیایی بر اساس پروتکل ۱۹۲۵ ژنو ممنوع بوده و ایران بزرگترین قربانی سلاحهای شیمیایی در جهان از جنگ جهانی اول تاکنون می باشد. پس از ارتکاب این جنایت جنگی توسط رژیم بعث عراق، کنوانسیون منع گسترش، تولید، انباشت و بکارگیری سلاحهای شیمیایی و‌ انهدام آنها در سال 1993 امضاء و از سال 1997 لازم‌الاجرا شده و جمهوری اسلامی ایران در سال 1376 به آن ملحق شده است.

منبع: فارس

ت ت
کدخبر: 187505 تاریخ انتشار
اخبار سیاسی سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها