عامل حمله تروریستی به شاهچراغ کیست؟ + عکس

جلسه دوم رسیدگی به پرونده دومین حادثه تروریستی در حرم شاهچراغ (ع) با حضور متهمان و اولیای دم شهدای این حادثه برگزار شد.

عامل حمله تروریستی به شاهچراغ کیست؟ + عکس

به گزارش منیبان، به نقل از مرکز رسانه قوه قضاییه، جلسه محاکمه ۳ تن از عاملان حمله تروریستی اخیر به حرم مطهر شاهچراغ (ع) با حضور متهمان، وکلای مدافع آنان، اولیای دم دو شهید حادثه و جمعی از جانبازان و شاهدان حمله تروریستی در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز به ریاست قاضی سید محمود ساداتی برگزار گردید.

در این جلسه که با حضور هر سه متهم پرونده، وکلای مدافع متهمان و تعدادی از شکات برگزار شد نماینده دادستان عمومی و انقلاب شیراز ضمن دفاع مجدد از کیفرخواست و اشاره به روابط سازمان‌یافته متهمان ردیف‌های دوم و سوم در پشتیبانی و اسکان متهم اصلی پرونده از دادگاه تقاضای اشد مجازات برای متهمان را مطرح کرد.

در ادامه این جلسه با دستور قاضی ساداتی رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز متهم ردیف اول پرونده با حضور در جایگاه به پاسخ به سوالات دادگاه در خصوص تأمین کنندگان مالی خود پرداخت.

نحوه تامین مالی متهمان حمله تروریستی حرم شاهچراغ

رحمت اله نوروزاف در پاسخ به سوال رئیس دادگاه در خصوص اینکه هزینه سفر، اسکان و معاش روزانه را از چه منبعی تأمین می‌کردید؟ گفت: سرپل گروه که از طریق پیام رسان در فضای مجازی با وی در تماس بودم هزینه را در چند نوبت تأمین و برخی از مخارج از جمله هزینه اجاره منزل را مستقیماً پرداخت می‌کرد.

مباشر اصلی حمله اخیر به حرم مطهر شاهچراغ (ع) همچنین در خصوص نحوه آشنایی خود با حبیب اله عرب زاده فردی که برای وی محل اسکان را با مشارکت متهم ردیف سوم مهیا کرده بود گفت: حبیب اله را در مسجد دیدم.

وی افزود: از حبیب خواستم که برایم به صورت موقت مسکن اجاره کند که او مرا به اسد اله نظری معرفی کرد و یک خانه مبله در اختیارم گذاشتند.

رئیس دادگاه در ادامه از متهم خواست تا در خصوص واریز مبالغ از طریق صرافی مشهد به دادگاه توضیحاتی ارائه دهد که وی در پاسخ گفت: من تنها شماره کارت افراد را به زید که سرپل بود می‌دادم و از روش‌های پرداخت دیگر اطلاعی نداشتم.

نوروزاف با تشریح پیام‌های دریافتی از سر پل از جمله موقعیت مکانی حرم شاهچراغ (ع) پیش از حمله، اظهار کرد: سرپل اطلاعی از مکان اسکان من در شیراز و همجواری با شاهچراغ (ع) نداشت و از ابتدا سوالی از من در خصوص مکان اسکان و نحوه مستقر شدنم در شیراز نپرسید.

سپس مستشار دادگاه با طرح این سوال که برای چنین عملیات پیچیده‌ای چگونه سرپل مرتبط با شما نسبت به محل استقرار و اسکان شما بی‌توجه است گفت: فقط به او این پیام را دادم که محلی برای اسکان در شیراز پیدا کردم و او نیز سوالی در خصوص مکان و سایر جزئیات محل اسکان از من نپرسید.


متهم ردیف اول: قرار بود تا زمانی که می‌توانم به حمله و تیراندازی ادامه بدهم

متهم ردیف اول پرونده حمله به حرم مطهر شاهچراغ (ع) سپس در پاسخ به سوال رئیس دادگاه مبنی بر برنامه اعلام شده توسط سرپل و تعیین تکلیف پس از انجام حمله پاسخ داد: قرار بود تا جایی که می‌توانم به حمله و تیراندازی ادامه دهم و هیچکس تصور نمی‌کرد زنده دستگیر شوم.

پس از اتمام اظهارات رحمت اله نوروزاف متهم ردیف دوم با حضور در جایگاه ضمن معرفی کامل به تشریح نحوه آشنایی خود با نوروزاف پرداخت و بیان داشت در مسجد با او آشنا شدم و قصد کمک و اسکان او را داشتم چرا که او با نشان دادن تذکره افغانی به من گفت اهل بدخشان افغانستان است و بعد از مدت کوتاهی به تهران خواهد رفت.

حبیب اله عرب‌زاده در مقابل هیأت دادگاه و نماینده دادستان اظهار کرد: بعد از آشنایی در مسجد، نوروزاف از من خواست که برایش محل اسکان پیدا کنم و به همین منظور او را به امراله نظری معروف به اسد معرفی کردم، چون از قبل می‌دانستم منزل مبله دارد و می‌تواند به رحمت اله اسکان دهد.
این متهم با تایید دست داشتن در حمله به حرم شاهچراغ (ع)، خود را جزء جماعت تبلیغ خواند و افزود: ما در جماعت تبلیغ در دوره‌های یک ماهه یا ۴۰ روزه دور هم جمع می‌شدیم و در خصوص شریعت صحبت می‌کردیم.

تناقض‌گویی متهم ردیف دوم در دادگاه

در ادامه این جلسه دادگاه، نماینده دادستان در دفاع از کیفرخواست به تناقض‌گویی متهم ردیف دوم پرونده با اظهارات گذشته خود اشاره کرد و افزود: وی در اعتراف گذشته خود بیان داشته که رحمت اله نوروزاف به وی گفته است که قرار است به ترکیه برود. وی در خصوص اظهارت حبیب ‌اله عرب‌زاده در خصوص عدم اطلاع از ملیت نوروزاف نیز بیان داشت: چگونه شما به عنوان افغان متوجه تفاوت لهجه فردی که خود را افغان معرفی کرده است نشده‌اید؟!

در پایان دومین جلسه دادگاه و پس از حضور متهم ردیف سوم در جایگاه ابهاماتی در خصوص مالکیت و طرفین اجاره محل اسکان متهم ردیف اول برای دادگاه ایجاد گشت که ریاست دادگاه ضمن تعیین وقت برای ادامه جلسات دادرسی، دستور حضور دو مطلع در جلسه بعدی دادگاه را صادر کرد.

ت ت
کدخبر: 176106 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها