دیدار و رایزنی وزیر خارجه و نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور خلیج فارس

نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور خلیج فارس با وزیر امور خارجه دیدار و گفتگو کرد.

دیدار و رایزنی وزیر خارجه و نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور خلیج فارس

به گزارش منیبان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با استقبال از ارائه هرگونه ابتکاری از سوی اتحادیه اروپایی برای تقویت همکاری‌های فیمابین اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه، آمادگی ایران را برای برقراری روابط قوی در حوزه همکاری‌های مورد توافق و زمینه‌های مورد علاقه دو طرف با اتحادیه اروپایی مورد تاکید قرار داد.

 حسین امیرعبداللهیان در دیدار لوئیجی دی‌مایو، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور خلیج فارس با تبریک انتخاب او به عنوان نماینده ویژه اتحادیه اروپایی، تحولات روابط کشورهای همسایه از جمله حوزه خلیج فارس را تبیین و شرایط امروز منطقه را فصل نوینی از زمینه‌سازی برای ارتقای همکاری‌ها بین هشت کشور حوزه خلیج فارس ارزیابی کرد.

وزیر امور خارجه پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران را درباره مجمع گفتگو و همکاری منطقه‌ای که از سوی کشورهای منطقه نیز مورد حمایت قرار گرفته است، بیانگر اراده کشورهای منطقه برای برقراری همکاری‌های درون‌منطقه‌ای در ابعاد مختلف از جمله موضوعات مهم محیط زیستی دانست و برگزاری نخستین نشست این گروه در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک به ابتکار دبیر کل سازمان ملل در آینده نزدیک را گامی در زمینه همگرایی بیشتر در منطقه خواند.

امیرعبداللهیان با استقبال از ارائه هرگونه ابتکاری از سوی اتحادیه اروپایی برای تقویت همکاری‌های فیمابین اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه، آمادگی ایران را برای برقراری روابط قوی در حوزه همکاری‌های مورد توافق و زمینه‌های مورد علاقه دو طرف با اتحادیه اروپایی مورد تاکید قرار داد.

لوئیجی دی‌مایو، نماینده ویژه اتحادیه اروپا در امور خلیج فارس، نیز با تاکید بر جایگاه مهم ایران در منطقه گزارشی از اولین سفرش در سمت جدید به برخی کشورهای منطقه خلیج فارس ارائه و بر نقش اثرگذار ایران در منطقه تاکید کرد.

دی‌مایو ابتکار مجمع گفتگو و همکاری منطقه‌ای را مهم خواند و نقش دبیر کل سازمان ملل را برای برگزاری نشست وزرای خارجه هشت کشور حوزه خلیج فارس مورد تاکید قرار داد. او روابط عادی ایران و عربستان را به نفع منطقه خواند.

در این دیدار آخرین وضعیت گفتگو برای لغو تحریم‌ها، روابط ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ضرورت گفتگوهای ایران و اروپا مورد رایزنی قرار گرفت.

ت ت
کدخبر: 175705 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها