فعال سیاسی اصلاح‌ طلب:

تا زمانیکه ترمز قطار جداساز کشیده نشود همچنان شاهد از دست دادن سرمایه‌های سیاسی خواهیم بود

فعال سیاسی اصلاح‌ طلب گفت: من فکر می‌کنم تا زمانیکه توسط مسئولان ارشد نظام، ترمز قطار جداساز کشیده نشود همچنان شاهد از دست دادن سرمایه‌های سیاسی کشور خواهیم بود.

تا زمانیکه ترمز قطار جداساز کشیده نشود همچنان شاهد از دست دادن سرمایه‌های سیاسی خواهیم بود

به گزارش منیبان، خالص‌سازی در سیاست عنوان مهمی است که لاریجانی در روز‌های اخیر تاکید بسیاری روی آن داشته است. لاریجانی معتقد است که عده‌ای تندرو در کشور در حال حذف جریانات سیاسی و نظرات مختلف هستند. این جریان تا جایی ادامه پیدا کرده که حتی اصولگرایان را نیز در مواردی مورد خالص سازی قرار داده است. 

حسن رسولی، فعال سیاسی اصلاح‌ طلب، درباره ماهیت سیاسی خالص‌ سازی به منیبان  گفت: من فکر می‌کنم کلید واژه‌ای که توسط لاریجانی تحت عنوان خالص‌سازی طی ماه‌های اخیر مطرح شد و وارد ادبیات سیاست ورزی داخلی شد را اگر مورد بررسی قرار بدهیم فقط مربوط به این مقطع زمانی نیست. از ابتدای پیروزی انقلاب به نسبت و موازات عبور از روز 22 بهمن و سایر مقاطع انقلاب و جنگ سیاسی تا به امروز همواره با ریزش‌هایی از نیرو‌های انقلاب مواجه بوده و هستیم. در تظاهرات عاشورا و تاسوعای 57 و راهپیمایی‌های قبل از 22 بهمن، از قبیل راهپیمایی در تپه‌های قیطریه و امثال آن اگر امروز مستند به تصاویر و اطلاعات موجود از آن رویداد‌ها، آن اتفاقات را مورد بازنگری قرار دهیم در می‌یابیم که تا قبل از پیروزی انقلاب همه جریانات و ظرفیت‌های سیاسی انقلابی کشور، در جهت ساقط کردن رژیم شاه و استقرار نظام جمهوری اسلامی متحد و همراه بودند. در همان مقطع بود حضرت امام خمینی کلید واژه وحدت رمز پیروزی است را مطرح کردند.

او افزود: از فردای پس از پیروزی انقلاب در گذار از هر کدام از دوران حساس بنا به دلایلی بخشی از ظرفیت‌هایی که تا قبل از انقلاب متحد بودند از قطار انقلاب پیاده شدند. در دهه 60، دوگانه تعهد و تخصص بستر این جداسازی بود در مقطع دیگری انقلابی و غیرانقلابی مطرح شد. مشخصا در جریان انقلاب فرهنگی خودی و غیرخودی مطرح شد. به خصوص در زمان پس از جنگ این جداشدگی‌ها گسترش بیشتری یافت. بعد از رحلت حضرت امام (ره) شاهد موجی از این حذف‌ها بودیم. در آستانه‌ انتخابات‌های مهمی از جمله مجلس چهارم و تاکنون نیز، تحت عناوینی این دوگانه‌سازی‌ها را شاهد بودیم.

او در ادامه افزود: من فکر می‌کنم که اگر بخواهیم به صورت جزئی روند حذف‌ها را بررسی کنیم، شاید بتوانیم یکی از موانع و چالش‌های فراروی سیاست‌ورزی کارآمد و اخلاقی جامعه سیاسی و انقلابی را همین دوگانه سازی‌ها و به تعبیر لاریجانی خالص‌سازی به حساب بیاوریم. با این توضیح که در هر کدام از مقاطع پیشینی خالص‌سازی، بخشی از ظرفیت‌های انقلاب از ثروت و قدرت ملی کشور گرفته شدند.

این فعال سیاسی سپس در رابطه با حذف جریان خط امامی و اصولگرایان سنتی اظهار کرد: در یک مقطع آیت الله منتظری حذف و جدا شدند در یک مقطعی جریانات دیگر حذف شدند،  و در گردانه‌های رقابت انتخاباتی این چرخه همچنان ادامه داشت تا اینکه با عبور از شخصیت‌هایی مانند ناطق نوری در جریان اصولگرا و خاتمی در جریان اصلاحات این افراد هم مشمول حذف قرار گرفتند و امروز این دایره‌ حذف فراتر از چهره‌های اصلاح طلب، شامل جداشدگی ظرفیت‌های زیادی مانند لاریجانی، مطهری، محمد شریعتمداری،  جهانگیری و زنگنه شده است. من فکر می‌کنم تا زمانیکه توسط مسئولان ارشد نظام، ترمز قطار جداساز کشیده نشود همچنان شاهد از دست دادن سرمایه‌های سیاسی کشور خواهیم بود.

رسولی درباره نیاز به بازگشت چهره‌های دلسوز به سیاست‌ورزی گفت: امیدوار هستم اکنون که ثابت شده است این جریان جداساز فقط شامل بخشی از گروه های سیاسی نمی شود، مسئولان امروز کشور به این نتیجه برسند که شتری که قبلا درب خانه دیگران نشانده‌اند، درب خانه‌ آنان نیز خواهد نشست و چرخه‌‌ حذف ضربات بیشتری به آینده کشور خواهد زد. من امیدوار هستم که اتاق‌های فکر منصف و دلسوز، فراتر از خودی و غیرخودی نامیدن اقشار مختلف جامعه به‌خصوص جامعه‌ بزرگ طرفداران انقلاب، با متوقف کردن این چرخه و رفع محدودیت‌های چهره‌هایی مانند خاتمی و تجدیدنظر در مورد ردصلاحیت چهره‌هایی مانند لاریجانی به تداوم این عامل مخل علیه امنیت ملی پایان بدهند.

ت ت
کدخبر: 175130 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها