نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین:

تهران به صدور قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام پاسخ خواهد داد

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین، روز سه‌شنبه در گفت‌وگویی از سیاست غرب مبنی بر اتخاذ قطعنامه‌ علیه ایران انتقاد کرد

تهران به صدور قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام پاسخ خواهد داد

به گزارش منیبان؛ اولیانوف در گفت‌وگویی با روسیه ۲۴ در پاسخ به سوالی درباره انتقاد وی از تصویب قطعنامه ضدایرانی در شورای حکام گفت: زمانی که حوزه بین‌المللی اقدامی انجام می‌دهد اولین سوالی که باید از خود بپرسید این است که چرا؟ کاری که انجام می‌دهیم چه معنایی دارد؟ این موردی که شما می‌گویید ما هیچ پاسخ منطقی برای این سوالات نداریم.

وی افزود: کشورهای غربی ـ آلمان، انگلیس و فرانسه ـ می‌گویند که دیگر نمی‌توانند در سکوت عدم همکاری فعال ایران با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را نظاره‌گر باشند اما طی این سال‌ها کارهای مشابهی رخ داده و همه باید بدانند که گام‌هایی ازجمله اتخاد قطعنامه ضدایرانی و یا بیانیه علیه ایران همیشه با پاسخی از سوی ایران همراه خواهد بود. تا به حال در هیچ مرتبه‌ای نیز چنین بیانیه‌ها یا قطعنامه‌هایی به حل‌وفصل مشکلات کنونی هیچ کمکی نکرده است.

اولیانوف ادامه داد: با این حال شرکای غربی و اروپایی ما همین مسیر را ادامه می‌دهد. آمریکایی‌ها به سردی با این ابتکار برخورد کردند در نهایت آن‌ها نیز «به نفع» این قطعنامه رای دادند اما نام خود را در لیست امضاکنندگان درج نکردند.

نماینده روسیه در سازمان‌های بین‌المللی واقع در وین عنوان کرد: به گمانم ایران به طرز مناسبی به این اقدام پاسخ دهد. اینکه چنین قطعنامه‌ای تنها چند روز پس از عزاداری مرگ رئیس‌جمهور و وزیر خارجه آن‌ها صادر شود، انسانی نیست. نویسندگان این قطعنامه از ملاحظات سیاسی و دیپلماتیک برخوردار نبودند و محتوای کلی این قطعنامه نیز نشان‌دهنده دیپلماسی هوشمندانه نیست. ایرانیان قطعا پاسخی ارائه خواهند کرد. این پاسخ نیز متاسفانه منجر به ایجاد مشکلات بیشتر در روابط میان تهران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خواهد شد.

اولیانوف در پاسخ به این سوال که ایرانیان چه پاسخی ممکن است ارائه دهند، گفت: من به جای ایرانیان درخصوص کاری که انجام خواهند داد، گمانه‌زنی نخواهم کرد اما مثالی از گذشته برای شما میزنم. سپتامبر گذشته، ۶۳ کشور غربی، بیانیه‌ای جمعی در پاسخ به اخراج هشت بازرسی فرانسوی و آلمانی از کشور منتشر کردند و از آن‌ها درخواست‌های از جمله از سوی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای بازگرداندن آن‌ها مطرح شده است. شاید ایران این کار را انجام می‌داد اما نویسندگان قطعنامه این مسئله را در متن قطعنامه آوردند و از این خواستند ـ بهتر بگم که ایران را ملزوم دانستند ـ که بازرسان را بازگرداند اما بعد از این کار ایران دیگر تحت هیچ شرایطی چنین کاری را انجام نخواهد داد. بدین شکل نویسندگان قطعنامه تنها مسیر کار کردن بازرسان خود در آژانس اتمی جهت فعالیت در ایران را مسدود کردند.

نماینده روسیه در پاسخ به این سوال در رابطه با اینکه آیا تدابیری در صورت ممانعت ایران از پیروی از مفاد قطعنامه تنظیم شده است، بیان کرد: در بدترین شرایط این مسئله به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده خواهد اما به گمانم ما و چین اجازه چنین کاری را بدهیم.

اولیانوف در گفت‌وگوی خود تاکید کرد که برجام درحال حاضر همچنان وجود دارد اما در حال اجرایی شدن نیست.

وی اظهار کرد: میزبان فعالیت‌های بازرسی آژامس در ایران همچنان درحال افزایش است. مسئله اصلی این است که پروتکل الحاقی توافق پادمانی درحال اجرایی شدن نیست. این پرتکل فرصت‌هایی را برای بررسی ناگهانی و عمیق ایجاد می‌کرد که درحال حاضر اجرا نمی‌شود. این بار دیگر تقصیر غرب است. در گفت‌وگوهای احیای برجام درخصوص ازسرگیری اجرای این پروتکل توافق‌هایی حاصل شده بود اما این مذاکرات کامل نشدند. اجرایی نشدن پروتکل الحاقی تقصیر غربی‌ها است و نه ایران.

ت ت
کدخبر: 220021 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها