جمهوری آذربایجان و ارمنستان توافق کردند

روزنامه گاردین اعلام کرد که مقامات باکو و ایروان بر سر بازگشایی گذرگاه لاچین به توافق رسیدند.

جمهوری آذربایجان و ارمنستان توافق کردند

به گزارش منیبان، روزنامه گاردین اعلام کرد دولت جمهوری آذربایجان و نیروهای ارمنستان در منطقه قره‌باغ کوهستانی درباره بازگشایی دو مسیر حمل‌ونقل موردمناقشه از جمله یک مسیر مهم معروف به «گذرگاه لاچین» به توافق رسیدند.

آن‌گونه که گاردین گزارش داده خبر این توافق را نخستین بار آژانس خبری دولتی «آرمن‌پرس» ارمنستان منتشر و دولت جمهوری آذربایجان نیز آن را تایید کرده است.

به نوشته گاردین به نظر می‌رسد با این توافق و بازگشایی گذرگاه لاچین حداقل بخشی از درخواست‌های چند دهه ایروان برای بازگشایی خطوط حمل‌ونقل بین جمهوری آذربایجان و منطقه قره‌باغ (تحت کنترل ارمنستان) پاسخ داده می‌شود.

منطقه قره باغ در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از خاک جمهوری آذربایجان به رسمیت شناخته شده، اما پس از جنگ بین ایراوان و باکو در دهه ۱۹۸۰ و ۹۰ که هم‌زمان با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی رخ داد، نیروهای ارمنی کنترل این منطقه با جمعیت ۱۲۰ هزارنفری را به دست گرفتند؛ ارمنستان و جمهوری آذربایجان جزئی از اتحاد جماهیر شوروی بودند.

جمهوری آذربایجان در جنگ ۲۰۲۰ بخش‌های بزرگی از منطقه قره‌باغ را به دست گرفت و در ۹ ماهه گذشته نیز از طریق ایجاد محدودیت در گذرگاه لاچین به ارمنستان فشار آورده است.

رسانه‌های ارمنستان به نقل از مقامات ارمنی قره‌باغ اعلام کردند که «توافق شده اجازه داده شود که کالاهای روسی از طریق شهر آسکران به منطقه جمهوری ما (قره‌باغ) وارد شود.»؛ آسکران شهری نزدیک به مناطق مرزی جمهوری آذربایجان است.

خبرگزاری «آرمن‌پرس» نیز با اشاره به گذرگاه لاچین که منطقه قره‌باغ را به ارمنستان وصل می‌کند اعلام کرد: همزمان توافقی برای بازگرداندن محموله‌های بشردوستانه نیروهای حافظ صلح روسیه و کمیته بین‌المللی صلیب سرخ در امتداد گذرگاه لاچین به‌دست آمده است.»

منبع: ایسنا

ت ت
کدخبر: 175696 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها