نقشه جدید ژاپن و ایتالیا؛ دولت‌های محور زنده شد؟

ایده برگزاری مذاکراتی با حضور مقام‌های وزارت خارجه و دفاع دو کشور، در اولین ملاقات حضور فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن و خانم جورجیا ملونی، همتای ایتالیایی او در رم مطرح شد.

نقشه جدید ژاپن و ایتالیا؛ دولت‌های محور زنده شد؟
بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، ایده برگزاری مذاکراتی با حضور مقام‌های وزارت خارجه و دفاع دو کشور، در اولین ملاقات حضور فومیو کیشیدا، نخست‌وزیر ژاپن و خانم جورجیا ملونی، همتای ایتالیایی او در رم مطرح شد.  

ژاپن با ایالات متحده، استرالیا، انگلیس، فرانسه، آلمان، هند، اندونزی، روسیه و فیلیپین مذاکرات امنیتی موسوم به دو بعلاوه دو را برگزار کرده است.

کیشیدا در یک کنفرانس مطبوعاتی پس از این اجلاس گفت که توکیو و رم تصمیم گرفته‌اند این نشست امنیتی را «پس از پیشرفت در همکاری‌های امنیتی و دفاعی دوجانبه» آغاز کنند.

او همچنین به طرحی اشاره کرد که ماه گذشته فاش شد و درباره این بود که ژاپن، ایتالیا و انگلیس به طور مشترک یک جنگنده نسل بعدی را تا سال ۲۰۳۵ می‌سازند. این پروژه سه‌جانبه، اولین توسعه تجهیزات دفاعی ژاپن با کشورهایی غیر از ایالات متحده به عنوان متحد امنیتی آن، خواهد بود.

به گفته کیشیدا، رهبران دو کشور همچنین در مورد عدم پذیرش تلاش‌هایی برای تغییر یک‌جانبه وضعیت موجود از طریق قوه‌ قهریه و باج‌گیری هسته‌ای توافق کردند که این اشاره‌ای ضمنی به تهدیدات روسیه برای استفاده از سلاح هسته‌ای در جنگ با اوکراین بود.

کیشیدا افزود، این رهبران بر نیاز گروه هفت کشور صنعتی برای نشان دادن "عزم قوی" برای حفظ نظم بین‌المللی مبتنی بر قوانین، آزاد و باز تایید کردند.

ژاپن، ایتالیا و سایر کشورهای عضو گروه ۷، یک سری تحریم‌های اقتصادی علیه روسیه به دلیل حمله به اوکراین اعمال کرده‌اند.

نخست‌وزیر ژاپن در سفری یک هفته‌ای به کشورهای عضو گروه هفت در اروپا و آمریکای شمالی به سر می‌برد. او پس از سفر به فرانسه و ایتالیا، قرار است عازم انگلیس، کانادا و ایالات متحده شود تا با رهبران آنها دیدار کرده و مقدمات اجلاس گروه هفت را که در ماه مه در هیروشیما برگزار می‌شود، فراهم کند./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 132747 تاریخ انتشار
اخبار بین الملل سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها