عربستان رسماً اعلام دشمنی کرد| برپایی مانور مشترک

مانور مشترک نیروی هوایی یونان و عربستان تحت عنوان «چشم شاهین 3» در جزیره «کرت یونان» و در ساحل آبهای مدیترانه به پایان رسید.

عربستان رسماً اعلام دشمنی کرد| برپایی مانور مشترک
بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، مانور مشترک نیروی هوایی یونان و عربستان تحت عنوان «چشم شاهین 3» در جزیره «کرت یونان» و در ساحل آبهای مدیترانه به پایان رسید.

این تمرینات از یک هفته پیش در جزیره کرت یونان با پرواز بر فراز دریای مدیترانه آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری عربستان سعودی، ریاض با ارسال جنگنده‌های اف 15 به یونان و حضور ترکیب کامل خلبانان، تیم‌های فنی و تیم‌های امداد خود در این تمرین مشترک با نیروی هوایی ارتش یونان شرکت کرد.

هدف از این رزمایش، گسترش همکاری‌ها میان نیروی هوایی عربستان سعودی و یونان و توسعه توان جنگاوری و تبادل توانایی‌ها اعلام شده بود .

رزمایش «چشم عقاب 2» در می 2021 در پایگاه هوایی ملک فیصل در عربستان برگزار شد و یونان نیز با جنگنده‌های اف-15 و اف-16 خود در آن رزمایش حضور یافته بود. در آن برهه «رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه از برگزاری چنین رزمایشی ابراز تأسف کرده بود.

در سپتامبر سال 2021 یونان از ارسال سامانه پاتریوت خود خبر داد. همکاری‌های دفاعی عربستان و یونان از سال گذشته و پس از اعلان خبر خروج سامانه‌های دفاعی پاتریوت آمریکا از خاک عربستان قوت گرفته است. آتن پس از استقرار سامانه‌های پاتریوت خود در خاک عربستان تلاش کرد تا تمایل خود را برای پی‌ریزی همکاری‌های امنیتی و نظامی با ریاض ابراز نماید.

در همین راستا «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در تاریخ پنجم مرداد سال جاری، در اولین مقصد سفر اروپایی خود وارد یونان شد و شاهد امضای توافقنامه‌هایی در زمینه‌های نظامی و انرژی بود. در این سفر دو طرف توافقنامه‌ای با هدف ایجاد شورای مشارکت راهبردی عربستان و یونان امضاء کردند.

یونان همچنین امیدوار است تا در تنش ماه‌های اخیر میان این کشور و ترکیه بتواند حمایت عربستان و سایر کشورهای شورای همکاری خلیج فارس را به دست آورد./ تسنیم

ت ت
کدخبر: 122407 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها