نقشه شوم اوکراین برای ناتو؟| روسیه خبر داد

سفیر روسیه در آمریکا جمعه در مصاحبه‌ای با نیوزویک گفت: مقامات اوکراین نه تنها به واشنگتن برای ارائه کمک‌های نظامی بیشتر التماس می‌کنند، بلکه در تلاش هستند تا درگیری نظامی مستقیم بین فدراسیون روسیه و ناتو را تحریک کنند.

نقشه شوم اوکراین برای ناتو؟| روسیه خبر داد
بیشتر بخوانید:

به گزارش مُنیبان، «آناتولی آنتونوف» سفیر روسیه در آمریکا جمعه در مصاحبه‌ای با نیوزویک گفت: مقامات اوکراین نه تنها به واشنگتن برای ارائه کمک‌های نظامی بیشتر التماس می‌کنند، بلکه در تلاش هستند تا درگیری نظامی مستقیم بین فدراسیون روسیه و ناتو را تحریک کنند.

آنتونوف در مورد حادثه موشکی روز سه‌شنبه در لهستان که منجر به کشته شدن دو شهروند لهستانی شد، گفت که این موضوع "همچنان واکنش قابل توجهی را در ایالات متحده برانگیخته است."

سفیر روسیه افزود: مقامات، رسانه‌ها و سازمان‌های غیردولتی ایالات متحده همچنان این شعار را مطرح می‌کنند که "روسیه بابت همه چیز مقصر است". طرف آمریکایی در هر شرایط سختی به چنین روشی متوسل می‌شود. حتی زمانی که ایالات متحده علناً این واقعیت را تأیید می‌کند که کی‌یف مسئول مرگ غیرنظامیان لهستانی است.

آنتونوف گفت که "تلاش‌های پوچ" برای مقصر نشان دادن روسیه بابت حادثه موشکی لهستان "تنها می‌تواند رژیم کی‌یف را که همین الان هم احساس تساهل و بی‌بند و باری دارد، تحریک کند."

عصر سه‌شنبه رسانه‌های لهستانی از اصابت دو موشک به روستایی مرزی در شهر لوبلین واقع در مرز با اوکراین خبر دادند. در پی این رویداد، دو تن کشته شدند. با این حال وزارت خارجه لهستان گفت که تنها یک موشک که ظاهرا ساخت روسیه بوده، داخل اراضی اوکراین سقوط کرده است.  

در آن زمان رئیس‌جمهوری لهستان گفت که اطلاعات دقیقی در مورد منبع این شلیک‌های موشکی در دست نیست اما روز بعد، او گفت که این شلیک‌ها احتمالا متعلق به اوکراینی‌ها بوده است.

سفیر روسیه همچنین گفت که کشورش مانعی در مسیر جذب نیروهای جدید برای سفارت آمریکا در مسکو نیست و آمادگی دارد تا هرگونه درخواست ویزا را بررسی کند.

آنتونوف به خبرنگاران گفت: ما هیچگونه مانع و سدی برای گسترش تعداد پرسنل سفارت آمریکا در مسکو ایجاد نمی‌کنیم... ما آماده بررسی هر نوع درخواستی هستیم و آمادگی داریم تا بر پایه پذیرفته‌شده مشترک ویزا تبادل کنیم، با این حال ما باور داریم که وضعیت کار سفارت روسیه در اینجا (واشنگتن) و البته همتایانمان در مسکو باید مدت‌ها پیش عادی‌سازی می‌شد.

سفیر روسیه تاکید کرد که دیپلمات‌های کشورش "درخواست برای کارمندان کنسولی در سفارت آمریکا در مسکو" ندارند. سفارت آمریکا مدت‌هاست خدمات کنسولی به روس‌ها از جمله صدور ویزا را تعلیق کرده و دلیل آن را کمبود پرسنل عنوان کرده است. وزارت امور خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که واشنگتن و مسکو برای رفع برخی از محدودیت‌هایی که کار سفارت‌ها را دشوار می‌کرد، در تماس بودند./ ایسنا

ت ت
کدخبر: 122146 تاریخ انتشار
اخبار بین الملل سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها