افشای جزئیات گفتگوی روسای جمهور آمریکا و چین

کاخ سفید روز شنبه اعلام کرد که «جو بایدن» رئیس ‌جمهور آمریکا در نشست آتی با «شی جین پینگ» رئیس ‌جمهور چین هشدار خواهد داد که ادامه تلاش‌های کره شمالی در توسعه تسلیحات منجر به افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه خواهد شد.

افشای جزئیات گفتگوی روسای جمهور آمریکا و چین
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان، کاخ سفید روز شنبه اعلام کرد که «جو بایدن» رئیس ‌جمهور آمریکا در نشست آتی با «شی جین پینگ» رئیس ‌جمهور چین هشدار خواهد داد که ادامه تلاش‌های کره شمالی در توسعه تسلیحات منجر به افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه خواهد شد.

 به گزارش خبرگزاری «رویترز» ایالات متحده نگران است که کره شمالی قصد دارد آزمایش اتمی را از سربگیرد و معتقد است چین و روسیه اهرم فشاری برای متقاعد کردن این کشور به عدم انجام این کار دارند.

بایدن و شی قرار است اولین دیدار رو در روی خود در حاشیه اجلاس سران «گروه ۲۰ » را روز دوشنبه در جزیره «بالی» در اندونزی برگزار کنند.

«جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید گفت، بایدن به شی خواهد گفت که کره شمالی نه فقط برای ایالات متحده و  کره جنوبی و ژاپن، بلکه برای صلح و ثبات  کل منطقه تهدید است.

وی گفت: «اگر کره شمالی به این مسیر ادامه دهد، این به معنای افزایش حضور نظامی و امنیتی آمریکا در منطقه خواهد بود.»

این گزارش حاکیست، تحریم‌های بین‌المللی به رهبری ایالات متحده نتوانسته برنامه‌های تسلیحاتی رو به رشد کره شمالی را متوقف کند.

این در حالی است که به دنبال تازه‌ترین پرتاب موشکی کره شمالی، ارتش آمریکا اعلام کرد که این موشک پرانی‌ تهدید فوری علیه نیروهای این کشور و متحدان ایالات متحده محسوب نمی‌شود.

رسانه‌ها چهارشنبه گذشته  از شلیک مجدد یک موشک قدرتمند توسط کره شمالی به سمت شرق خبر دادند.  پس از شلیک دستکم یک موشک بالستیک از سوی کره شمالی به دریا، فرماندهی هند و اقیانوسیه ارتش ایالات متحده در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایالات متحده در حال رایزنی نزدیک با متحدان خود در مورد این پرتاب‌های موشکی کره شمالی است.

ارتش آمریکا اعلام کرده که پرتاب جدیدترین موشک بالستیک کره شمالی تهدید فوری برای نظامیان ایالات متحده یا متحدان این کشور ایجاد نمی‌کند.

کره شمالی بارها اعلام کرده که مخالف برگزاری رزمایش کشورهای غربی در منطقه است و به همین دلیل معمولا به این نوع رزمایش‌ها واکنش نشان می‌دهد. این کشور در روزهای گذشته به تمدید رزمایش مشترک هوایی کره جنوبی و آمریکا واکنش نشان داد. «پاک جونگ چون» دبیرکل کمیته مرکزی حزب حاکم کره شمالی گفت: «گزارش شده که آمریکا و کره جنوبی رزمایش هوایی مشترک به اسم "طوفان هوشیار" را تمدید کرده است.»

این مقام کره شمالی در واکنش به تمدید برگزاری این رزمایش، آن را «انتخابی بسیار خطرناک و اشتباه» توصیف کرد.

در روزهای گذشته نیز بیش از ۱۸۰ فروند جنگنده کره شمالی در نمایش قدرت به کره جنوبی و  آمریکا نزدیک مرز کره جنوبی پرواز کردند./ آخرین خبر

ت ت
کدخبر: 120996 تاریخ انتشار
اخبار بین الملل سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها