دلار برگشت

​قیمت دلار بعد از فراز و فرودهای فراوان در کریدور ششم روز دوشنبه با افت پلکانی در کریدور پنجم بسته شد. روند کاهشی قیمت این اسکناس در حالی از سوی بازارساز به طور پیوسته ادامه دارد که برخی معامله‌گران افزایش شارپی قیمت را برای بازار ارز دور از انتظار نمی‌دانند.

دلار برگشت

قیمت دلار امروز با کاهش ۵۰۰ تومانی به کریدور پنجم برگشت و در پله هشتم کانال پایانی کریدور ۵۰ هزار تومانی بسته شد. روند کاهشی قیمت دلار در ۱۰ روز اخیر، نوسانات محدود ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومانی داشت، اما توانست با همین تلرانس قیمتی اسکناس دلار را از میانه کریدور ششم پایین بکشد.

به گزارش منیبان تجارت نیوز نوشت: برخی معامله‌گران این افت پلکانی را شروع حرکت بزرگ دلار به سمت سقف قیمت قلمداد می‌کنند، اما با وجود دست پر بازارساز تحقق چنین پیش‌بینی‌ای در هفته‌های آینده چندان محتمل نیست.

تحلیلگران بازارهای مالی معتقدند افت پلکانی قیمت دلار از سوی بازارساز اتفاق افتاده و باعث رنج‌ شدن قیمت دلار در هفته‌های گذشته شده است. به اعتقاد آنها، مادامی که موضوعات سیاسی و کلان اقتصادی کشور سمت‌وسوی مشخصی نگیرد، دلار در محدوده فعلی نوسان خواهد داشت.

به نظر می‌رسد با توجه به اینکه برخی از کارشناسان اقتصادی ارزش ذاتی قیمت دلار را نیمه کریدور ۵۰ هزارتومانی می‌دانند، می‌توان احتمال افت بیشتر قیمت دلار را در هفته‌های آینده پیش‌بینی کرد؛ اما با مفروضات فعلی اقتصاد این برگشت قیمت تا کانال هشتم کریدور پنجم بیشتر نخواهد بود. تحلیلگران بازارهای مالی نیز کف قیمت اسکناس دلار را همین محدوده می‌دانند و معتقدند فشار تقاضا مانع کاهش بیشتر قیمت دلار خواهد شد.

بر خلاف اظهار نظر دلالان ارز که معتقد بودند تا پایان اردیبهشت دلار از کانال ۶۰ هزار تومان عبور خواهد کرد، امروز قیمت هر دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز با ورود به کانال ۵۸ هزار تومان به نرخ ۵۸ هزار و ۸۵۰ تومان مورد معامله قرار گرفت.

نرخ ارز در بازار غیررسمی از ابتدای هفته جاری روند کاهشی به خود گرفته بود به طوری که نرخ هر دلار آمریکا امروز به کانال ۵۸ هزار تومانی عقب نشینی کرد.

بر خلاف اظهار نظر دلالان ارز که معتقد بودند تا پایان اردیبهشت دلار از کانال ۶۰ هزار تومان عبور خواهد کرد، امروز قیمت هر دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز با ورود به کانال ۵۸ هزار تومان به نرخ ۵۸ هزار و ۸۵۰ تومان مورد معامله قرار گرفت.

بررسی میدانی از میدان فردوسی و سبزه میدان نشان می‌دهد خرید و فروش ارز به ندرت انجام می‌شود و کسانی که در هفته‌های گذشته به دنبال خرید ارز بودند امروز فروشنده شدند. نکته قابل توجه اینجاست که خریداری هم وجود نداشت.

در میدان فردوسی برخی افراد به دنبال خریدار ارز در صرافی‌ها بودند و صرافان نیز اعلام می‌کردند که فعلا معاملاتی ندارند. همچنین افرادی که در کنار خیابان مشغول خرید و فروش ارز هستند هر دلار را ۵۰۰ تا ۷۰۰ تومان ارزانتر از قیمت اعلامی خریداری می‌کنند.

نگاهی به روند نرخ ارز نشان می‌دهد اسفند سال ۱۴۰۱ هر دلار حدود ۶۲ هزار تومان قیمت داشت و با گذشت بیش ۱۵ ماه از آن زمان امروز در کانال ۵۸ هزار تومان قرار دارد. این در حالی است که اتفاقات زیادی در حوزه سیاسی و منطقه‌ای متوجه ایران بود اما به گفته کارشناسان، سیاست تثبیت اقتصادی توانست این تنش‌ها را تا حد زیادی مهار کند.

حادثه تروریستی کرمان، حمله به کنسولگری کشورمان در سوریه و عملیات وعده صادق باعث نوسان نرخ ارز شد. حتی پس از عملیات وعده صادق نیز شبانه دلالان اقدام به نرخ‌سازی کردند اما این هیجان خیلی زود تخلیه شد و به نرخ‌های قبلی بازگشت.

ت ت
کدخبر: 215452 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها