دلار در فاز اصلاح

تحلیلگران بازار ارز معتقد هستند که افت ۴ هزار تومانی دلار سبب شده تا شکاف قابل توجهی میان عرضه و تقاضا به وجود بیاید و در نتیجه رشد قیمت ارز حاصل تلاش بازار برای از بین بردن این شکاف است.

دلار در فاز اصلاح
بیشتر بخوانید:

بخشی از افت قیمت ۴ هزار تومانی دلار در بازار روز گذشته اصلاح شد. در حالی که از روز‌های ابتدایی هفته جاری قیمت شاخص‌های ارزی دچار افت چشمگیر قیمت‌ها شدند، رنگ تابلو‌های بازار ارز در روز گذشته سبز شد.

تحلیلگران معتقدند که تغییر جهت قیمت دلار می‌تواند به ۳ دلیل متفاوت صورت گرفته باشد. دلیل اول مساله اصلاح روند کاهشی اخیر است. این افراد معتقدند که افت ۴ هزار تومانی دلار سبب شده تا شکاف قابل توجهی میان عرضه و تقاضا به وجود بیاید و در نتیجه رشد قیمت ارز حاصل تلاش بازار برای از بین بردن این شکاف است.

از سوی دیگر رنج شدن دلار در سطوح قیمتی جدید نیز می‌تواند دلیل دوم باشد. به عقیده فعالان بازار هر چند افت بیشتر نرخ ارز محتمل است، اما از آنجا که شاخص تورم از بازدهی دلار بیشتر است، افت قیمت‌های بیشتر توجیه اقتصادی چندانی ندارد. در نتیجه این افراد کانال ۵۴ هزار تومانی را نقطه ورود مناسبی در نظر گرفته و اقدام به خرید کرده‌اند که این رشد تقاضا سبب رشد نرخ شده است.

در نهایت نرخ دلار نسبت به سایر ارز‌ها در بازار جهانی رشد داشته است. از این رو قیمت هر برگ دلار آزاد در بازار روز گذشته با حدود ۷۰۰ تومان رشد نسبت به نرخ روز پیشین در رقم ۵۵ هزار و ۱۵۰ تومان معامله شد. با افزایش قیمت دلار نرخ سکه نیز مثبت شد. هر قطعه سکه طلا طرح جدید در عصر روز گذشته با رشد قیمتی ۹۸۰ هزار تومانی نسبت به نرخ روز دوشنبه در رقم ۳۱ میلیون و ۹۸۰ هزار تومان معامله شد.

دیروز سه‌شنبه ۱۴ بهمن ماه روند نرخ شاخص‌های ارزی در معاملات غیررسمی بازار ارز تهران افزایشی بود. افت قیمت‌ها در بازار ارز تا ساعات پایانی بازار روز دوشنبه ادامه داشت، اما پس از آن معاملات فردایی بازار ارز افزایشی شد و این رشد قیمت به بازار روز سه‌شنبه نیز رسید.

قیمت هر برگ اسکناس دلار که در واپسین معاملات بازار روز دوشنبه در رقم ۵۴ هزار و ۴۵۰ تومان معامله شده بود در بازار صبح روز گذشته فعالیت خود را با حدود ۵۰۰ تومان رشد نسبت به نرخ روز پیشین حوالی رقم ۵۵ هزار تومان آغاز کرد. در ادامه بازار دیروز نرخ اسکناس آمریکایی به پله‌های نخست کانال بالاتر نیز رسید و پرونده دلار نقدی با ۷۰۰ تومان رشد در رقم ۵۵ هزار و ۱۵۰ تومان بسته شد. گفتنی است که نرخ‌های فردایی دلار بالاتر از نرخ نقدی بسته شد.

قیمت یورو و پوند نیز در بازار روز گذشته افزایشی بود. هر یک از این پول‌های خارجی در عصر روز گذشته به ترتیب با ۳۰۰ و ۲۵۰ تومان رشد در ارقام ۵۹ هزار و ۴۰۰ تومان برای یورو و ۶۹ هزار و ۴۵۰ تومان برای پوند معامله شدند. بازتاب رشد نرخ ارز در بازار سکه و طلا مشاهده شد. سکه تمام ۹۸۰ هزار تومان و نیم و ربع سکه به ترتیب ۴۵۰ هزار و ۴۰۰ هزار تومان رشد کردند. قیمت نیم سکه دیروز ۱۷ میلیون و ۹۵۰ هزار تومان ثبت شد. ربع سکه نیز در رقم ۱۱میلیون تومان به فروش رسید.

ت ت
کدخبر: 200161 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها