کالا‌های لوکس چمدان مسافر مشمول عوارض می شود؟

برخی از مسافران در فرودگاه‌ها می‌گویند وقتی وارد کشور می‌شوند، گمرک چمدان آن‌ها را بررسی می‌کند و از کالا‌های لوکسی که در چمدان دارند، عوارض می‌گیرد.

کالا‌های لوکس چمدان مسافر مشمول عوارض می شود؟

به گزارش منیبان به نقل از اقتصادآنلاین، ورود به فرودگاه امام همانا و بازرسی از چمدان‌ها و دریافت عوارض از کالا‌های موجود در چمدان همان؛ این جمله‌ای است که بسیاری از مسافران پرواز‌های خارجی به خصوص آن‌هایی که از مقاصد اروپایی به ایران سفر کرده اند؛ آن را بیان می‌کنند. مسافران فرودگاه امام خمینی (ره) می‌گویند: وقتی به کشور وارد می‌شوند، گمرک چمدان هایشان را باز می‌کند و برخی از کالا‌های درون چمدان را لوکس تشخیص می‌دهد و حتی تا ۱۲۰۰ دلار هم از آنان عوارض می‌گیرد.

بررسی‌های میدانی از گمرک فرودگاه امام (ره) نیز حاکی از صحت این موضوع است؛ البته روایت و حکایت گمرک کمی با روایت مسافران تفاوت دارد. یک منبع آگاه در گمرک جمهوری اسلامی ایران با تایید اینکه برخی مسافران عوارض کالا‌های ورودی خود را به گمرک می‌پردازند، می‌گوید: این خبر صحت دارد؛ اما کاری به خانواده‌ها و چمدان هایشان نداریم. تنها برخی از مجرد‌ها را به صورت رندوم، بازرسی می‌کنیم و در صورتی که کالای لوکسی در چمدانشان باشد، باید حقوق ورودی آن را بپردازند.

او ادامه داد: ما حتی کاری با مسافران پرواز‌های اروپایی و ... نداریم و تنها چمدان برخی از مسافران را که از ترکیه و امارات می‌آیند، بازرسی می‌کنیم و اگر کالای لوکسی در چمدانشان وجود داشته باشد، باید عوارض دهند. موضوعی که البته از سوی مسافران رد می‌شود و بیشتر گویا گریبان مسافرانی را می‌گیرد که با ایرلاین‌های متفاوت از اروپا به ایران آمده اند.

اما یکی از مسافرانی که مشمول این عوارض شده، خانم مسنی است که همراه با همسرش، از لندن به ایران می‌آمد و مجبور شده برای کالا‌های چمدانش ۹۰۰ دلار عوارض بپردازد. البته گمرک می‌گوید دلار برای این عوارض با نرخ ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومانی محاسبه می‌شود. حالا دقیقا مشخص نیست ملاک گمرک برای لوکس تشخیص دادن کالای موجود در چمدان و میزان هزینه‌ای که فرد باید بپردازد چیست؟ حتی مشخص نیست چرا برخی افراد را انتخاب می‌کنند و از آنان عوارض می‌گیرند؟ و این کار چه مبنایی دارد.

ت ت
کدخبر: 187629 تاریخ انتشار
اخبار اقتصادی سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها