علت گرانی شکر در بازار آزاد

​فعالان صنعتی می گویند: با وجود اینکه نرخ شکر برای صنایع 25500 تومان تصویب شده اما آنها مجبورند از بازار آزاد به قیمت های گرانتری خریداری می کنند.

علت گرانی شکر در بازار آزاد

به گزارش منیبان، جمشید مغازه‌ای اعلام کرد: تامین آرد، روغن و شکر برای صنایع سخت تر شده و مواد اولیه به نرخ مصوب به دست صنایع نمی‌رسد و قیمتی که تامین می شود گرانتر است.

این فعال صنعتی با بیان اینکه پس از قانون انتزاع و انتقال وظایف بازرگانی به وزارت جهاد کشاورزی شرایط سخت تر شده است، گفت:‌ با وجود اینکه نرخ مصوب شکر 25500 تومان برای صنایع است اما مجبوریم به قیمت های گرانتر و 32 هزار تومان از بازار آزاد تهیه کنیم.

وی با بیان اینکه سالانه 500 هزار تن شکر در بخش صنعت استفاده می شود، گفت:‌ این میزان یک چهارم شکر مصرفی کشور است و باید دولت برای تامین این نهاده برای بخش صنعت فکری کند.

رئیس انجمن صنایع بیسکویت، شیرینی و شکلات تاکید کرد: 8 هزار تومان قیمت گرانتری که برای تامین شکر پرداخت می شود هزینه تولید را بالا می برد و حاشیه سود را از این بخش می گیرد.

این فعال بخش صنعت تصریح کرد که میزان صادرات شیرینی و شکلات 30 تا 40 درصد نسبت به سال 98 کاهش یافته است.

به گفته این مسئول تامین نقدینگی، تورم، کمبود سرمایه در گردش، تسهیلات بانکی، عدم اختصاص ارز برای واردات و سخت گیری های ثبت سفارش از مشکلات عمده این صنعت است.

وی ادامه داد:‌پ س از حذف یارانه برخی کالاهای اساسی، قیمت مواد اولیه این صنعت از قبیل، آرد، روغن و شکر گران شده است.

مغازه ای با بیان اینکه یک میلیون تن ظرفیت خالی در این بخش وجود دارد، گفت:‌ اکنون در این بخش 2.4 میلیون تن ظرفیت اسمی وجود دارد که در صورت حمایت می توان بیش از یک میلیارد دلار برای کشور ارزآوری داشته باشد.

به گفته این فعال صنعتی، در بخش شیرینی و شکلات، سالانه 100 هزار نفر اشتغال مستقیم و 300 نفر اشتغال غیر مستقیم وجود دارد.

وی ادامه داد: سالانه 3 میلیون تن گندم تنها در این بخش مصرف می شود که از این میزان 700 هزار تن آرد مورد استفاده در این صنعت استحصال می شود.

22 امین نمایشگاه بین المللی شیرینی و شکلات از 16 شهریور به مدت 4 روز در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار می شود.

ت ت
کدخبر: 175244 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها