دولت باز هم در حق بازنشستگان تامین اجتماعی اجحاف کرد!

در افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی دولت این چند قانون را نقض کرده و باید آن را اصلاح کند.

 دولت باز هم در حق بازنشستگان تامین اجتماعی اجحاف کرد!
بیشتر بخوانید:

  به گزارش منیبان، یک فعال حقوق بازنشستگان درباره جزئیات قوانینی که در افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی نقض شده است توضیح داد.

 مهدی گلبان با اشاره به سخنان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مبنی بر اینکه افزود: حتی یک ریال ازمطالبات بازنشستگان باقی نمانده است، گفت: جناب وزیر و جناب مدیرعامل سازمان ؛ چرا به آنچه می گوئید، عمل نمی‌کنید.

وی گفت:پرداخت ۲۵ درصد باقیمانده متناسب سازی سال‌١۴٠٠ بازنشستگان تامین اجتماعی به طور ناقص، غیرفنی و مغایر با اصول بیمه‌ای اجرا شده است.

وی افزود: درحالی سازمان تامین اجتماعی پس ازگذشت دو سال پیگیری مداوم نمایندگان محترم مجلس و تشکلات صنفی متعدد واعتراضات مکرربازنشستگان درسراسرکشور، بالاخره اقدام به پرداخت ۲۵ درصد باقیمانده متناسب سازی سال‌١۴٠٠ به طور ناقص، غیرفنی و مغایر با اصول بیمه‌ای نمود که در مورد افزایش حقوق سال۱۴۰۲، ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی که اعلام می‌دارد "سازمان مکلف است میزان کلیه مستمری‌های بازنشستگی، از کارافتادگی ومجموع مستمری بازماندگان را درفواصل زمانی که حداکثرازسالی یکبارکمترنباشد، با توجه به افزایش هزینه زندگی باتصویب هیأت وزیران به همان نسبت افزایش دهد" نیز زیر پا گذاشته شده است وبا نادیده گرفتن مادتین۴۱ قانون کار؛ ۱۱۱ و ۹۶ قانون تامین اجتماعی، حقوق کارگران شاغل وبازنشستگان حتی ٢٠ درصد تورم رسمی کشور که بیش از ۵۰ درصد است را پوشش نداده و حتی نسبت به تورم سال گذشته ۴۰ درصد عقب ماندگی دارد و از آنجایی که این افزایش باید در سال جدید اعمال گردد؛ باعنایت به تورم روزافزون و لجام گسیخته فعلی مسلماً درصد مذکور در سال جاری پسرفت داشته و فشار بار تورم بردوش این قشرآسیب پذیر بیشتر خواهد شد وسفره کارگران و بازنشستگان کوچک ترشده و باعث تشدید نارضایتی نزدیک به بیست میلیون شاغل و بازنشسته می‌گردد.

وی ادامه داد: این اقدام وقانون گریزی‌ها درحالی اتفاق افتاده است که جناب وزیر رفاه دم ازقناعت ومدیرعامل سازمان صحبت ازاجرای قانون، و اینکه افزایش حقوق‌ها براساس مواد ۹۶ و ۱۱۱ اقدام شده؛ می‌کند وبا تنویر افکار عمومی سعی در انحراف اذهان نمایندگان و مطالبه گران از حق و حقوق قانونی ذینفعان می‌نمایند.

او تاکید کرد: مزید اطلاع روش محاسبه ۲۵ ٪متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی فعلی دراحکام و فیش‌های اردیبهشت ماه جاری به طوز مختصر به شرح ذیل اعلام می‌گردد؛ ۲۵ درصد متناسب سازی پرداختی در حقوق اردیبهشت ۱۴۰۲ فقط ۵۴درصد مبلغی است که باید بابت تکمیل متناسب سازی پرداخت می‌شد و پرداخت معوقات دوسال نیز نادیده گرفته شده است.

گلبان در توضیح این مطلب افزود: مضافاً اینکه، چون لفظ ۲۵ درصد باقیمانده به آن اطلاق گردیده است می‌بایست از زمان اجرای ۷۵ درصد اولیه یعنی فروردین ماه ۱۴۰۰ لحاظ می‌گردید لیکن با روش فعلی علاوه برعدم پرداخت مطالبات دوسال قبل؛ به ازای هرماه پیش رو معادل ۴۶ درصدازمبلغ واقعی آن حذف شده و بازنشستگان ذینفع متضرر شده‌اند.

او گفت: این درحالی است که مدیرعامل سازمان، آقای موسوی درمصاحبه‌های خود با اظهارات خلاف واقع وغیرفنی عنوان نموده اند که ۲۵ درصدطلب بازنشستگان تامین اجتماعی پرداخت گردیده است.

وی گفت:  بازنشستگان ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی ضمن اعتراض به نحوه عملکردسازمان و تضییع مسلم حقوق خود؛ چه در مورد عدم اجرای درست و کامل ماده ۹۶ قانون تامین اجتماعی درخصوص افزایش حقوق سال ۱۴۰۲ و چه در روش محاسبه ۲۵ درصد طلب سال ۱۴۰۰ درخواست اجرای قانون را می‌نمایند و تا رسیدن به نتیجه نهائی از پای نخواهند نشست.

ت ت
کدخبر: 155560 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  نظرسنجی

  کدام یک از گزینه های زیر را برای ریاست جمهوری گزینه بهتری می دانید؟

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها