مشکل بزرگ در واریز افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان

قرار بود که دولت در آبان ماه افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان و معوقات مهر ماه را به حساب آن ها واریز کند اما بررسی ها نشان می دهد که افزایش حقوق و معوقات برخی بازنشستگان واریز نشده است.

مشکل بزرگ در واریز افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان
بیشتر بخوانید:

 به گزارش منیبان، طبق بررسی‌ها باوجود اعلام رئیس سازمان برنامه و بودجه برای واریز معوقات مستمری بگیران و بازنشستگان دولتی، هنوز معوقات بازنشستگان برخی دستگاه‌ها واریز نشده است.

محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در تاریخ ۱۶ آبان در نامه‌ای به سید ابراهیم رییسی، رئیس جمهور قانون اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان و بازنشستگان کشوری و لشکری را برای اجرا ابلاغ کرد.

با این حال یک عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس ۱۴ آبان در یک برنامه تلویزیونی از تعویق افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان دولتی خبر داده بود. براساس اظهارات جبار کوچکی نژاد، با توجه به اینکه در ماه آبان هستیم دولت در این ماه نمی‌تواند افزایش حقوق را اعمال کند و در ماه آذر افزایش حقوق دو ماه قبل را نیز پرداخت می‌کند.

میزان افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان

به گفته نماینده رشت و خمام در مجلس، بنا بود مبلغ یک میلیون و ۵۰ هزار تومان به اضافه امتیازی که مجلس آن را پذیرفت به حقوق شاغلان و و ۹۰۰ هزار تومان به حقوق بازنشستگان اضافه شود، عائله مندی ۵۰ درصد رشد و حق اولاد نیز ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کند.

سرانجام در تاریخ ۲۸ آبان، رئیس سازمان برنامه و بودجه اظهار کرده بود که بودجه مورد نیاز برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان دولت تامین شده و ما به التفاوت حقوق ماه مهر با حقوق ماه آبان پرداخت می‌شود.

بررسی‌های اکوایران از بازنشستگان تحت پوشش صندوق‌های مختلف بازنشستگی نشان می‌دهد علی رغم وعده‌های مقامات دولتی برای واریز معوقات ماه مهر با حقوق ماه آبان، اما افزایش حقوق برای برخی بازنشستگان اعمال نشده و برای برخی دیگر نیز معوقات واریز نشده است.

از جمله بازنشستگانی که افزایش حقوق و واریز معوقات برای آن‌ها اعمال نشده، بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی بانک‌ها هستند. با وجود اینکه این صندوق از ابلاغ افزایش ۹۰۰ هزار تومانی و ۵ درصدی حقوق بازنشستگان و مستمری‌بگیران به بانک‌های خصوصی و دولتی خبر داده بود، ولی پیگیری‌های امروز اکوایران نشان می‌دهد که این مبالغ واریز نشده است.

براساس پیگیری‌ها، افزایش حقوق برای بازنشستگان و مستمری بگیران وزارت آموزش و پرورش در ماه آبان اعمال شده بود، اما معوقات این دسته از حقوق بگیران صندوق بازنشستگی کشوری به حساب این افراد واریز نشده است. این در حالیست که امروز معاون امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری اظهار کرده که افزایش مصوب در احکام بازنشستگان و موظفین این صندوق اعمال شده و حقوق آبان مشترکین این صندوق به همراه معوقه مهرماه واریز خواهد شد.

اکبر شیرمحمدی بیان کرده که مبلغ مقطوع ۹۰۰ هزار تومان به حقوق بازنشستگان و موظفین مشمول قانون بودجه ۱۴۰۱ از تاریخ اجرای قانون که ابتدای مهرماه ۱۴۰۱ است، همچنین به میزان ۵ درصد حقوق ماه شهریور برای تعداد یک میلیون و ۵۸۹ هزار نفر از بازنشستگان و وظیفه بگیران ذینفع (بازنشستگان قبل از اول مهر ۱۴۰۱) اضافه شده است.

به گفته معاون امور فنی صندوق بازنشستگی کشوری، مبلغ کمک هزینه عائله مندی بازنشستگان کشوری از ۴۰۷ هزار و ۳۸۹ تومان به مبلغ ۶۱۱ هزار و ۸۴ تومان افزایش یافته که تعداد افراد مشمول این کمک هزینه ۹۶۷ هزار ۸۹۰ نفر است. مبلغ حق اولاد نیز به ازای هر فرزند، افزایش ۱۰۰ درصدی داشته است.

براساس اعلام اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل صندوق بازنشستگی کشوری، با توجه به عدم بارگذاری اطلاعات افزایش مبلغ عائله‌مندی و اولاد توسط دستگاه‌ها، افزایش حق عائله‌مندی، اولاد و معوقات مهر ماه و آبان ماه همراه با حقوق آذر ماه پرداخت خواهد شد.

این در حالیست که معوقات برخی از اعضای صندوق بازنشستگی کشوری همزمان با افزایش حقوق ماه آبان آن‌ها واریز شده است.

طبق اظهارات بازنشستگان لشکری، افزایش حقوق این دسته از افراد اعمال شده و معوقات ماه مهر نیز برای آن‌ها اعمال شده است

ت ت
کدخبر: 122805 تاریخ انتشار
اخبار اقتصادی سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها