رنگ لباس عروس در ایران چرا سفید شد؟

لباس عروس در ایران به رنگ های قرمز و سبز دوخته میشد ولی اکنون شاهد رنگ سفید برای لباس عروس هستیم.

رنگ لباس عروس در ایران چرا سفید شد؟

به گزارش منیبان؛ زمانی برای متفاوت شدن عروس، لباس نوعی از رنگ قرمز یا سبز با توجه به ویژگی های قومی هر منطقه دوخته می شد، تا اینکه پای خارجی ها به ایران باز و این لباس دستخوش تغییرات شد.

هنوز هم پوشاک سنتی برای نمایش مراسم عروسی اقوام مختلف نقش مهمی ایفا می کنند. در حال حاضر در معدود نقاط کشور، از لباس های رنگی به شیوه گذشته برای مراسم عروسی در اقوام ایران استفاده می شود و می توان این نمونه ها را در اقوام ترکمن، قشقایی ، بلوچ و مردم جنوب کشور دید.

بیشتر زنانِ ترکمن هنوز هم از لباس هایی به رنگ قرمز و سوزن دوزی های خاص این منطقه استفاده می کنند. زیورآلات ورشو که در زمان گذشته از جنس طلا و نقره ساخته می شد، همچنان نقش مهمی در پوشش عروس های این منطقه ایفا می کند. زنان قشقایی نیز از دامن های پرتور و سربندهایی با رنگ های شادِ براق استفاده می کنند. پوشاک این منطقه عموما با پارچه های دستبافت و دوخت های سنتی آماده می شد.

لباس عروس همسر دکتر حسابی که در خانه- موزه او در معرض عموم قرار گرفته، بیانگر سادگی این پوشش در مراسم عروسی این چهره مشهور کشورمان است. این لباس که به رنگ سبز است از جنس مخمل و با رودوزی های سنتی دوخته شده است.

اما در حال حاضر فرهنگ استفاده از لباس های ساده با رنگ های شاد در مراسم عروسی دستخوش تغییرات شده است. در حال حاضر عروس های ایرانی ترجیح می دهند از الگوهای خارجی به ویژه عروس های خاندان سلطنتی انگلیس با تغییراتی به سبک خودشان که بیشتر می پسندند، استفاده کنند به همین دلیل عموما لباس های باز به رنگ سفید و شیری با دنباله های بلند یا پُف زیاد سفارش می دهند، لباس هایی که در عین هزینه بر بودن فاقد اصالت هستند.

گرچه لباس عروس های خاندان سلطنتی انگلیس ساده به نظر می رسد اما با هزینه های بسیاری و در شان این خاندان که عموما آستین بلند هستند، دوخته می شود. با این تفاوت که اصالت و هنرِ دست را در نوع پوشش خود در نظر می گیرند. به گفته رئیس منطقه اروپا در شورای جهانی صنایع دستی لباس عروسی کیت میدلتون (همسر شاهزاده ویلیام) را الکساندر کویین دوخته که به نوعی صنایع دستی محسوب می شود زیرا توربافی خاصی دارد.

فاطمه بهرامی- پژوهشگر پوشاک اقوام- نیز در باره تغییر لباس عروس در ایران می گوید:لباس عروس در رسم کلی اقوام به همان شکلی که دیگران آن را می پوشیدند بوده است اما با این تفاوت که لباس نو می دوختند و از رنگ های شاد و تابناک تر بهره می بردند و از رنگ سفید برای لباس عروس به ندرت استفاده می کردند. برای مثال اقوام ترک از رنگ قرمز بیشتر استفاده می کردند و بعدها رنگ ها دستخوش تغییر شد.

او ادامه می دهد:رنگ سفید کم کم از دوره ی قاجار برای لباس عروس مرسوم شد زیرا در اواخر دوره ی صفویه و اوایل قاجار ارتباط کشور ما با روسیه زیاد شد. در این دوره، مهاجران و شرق شناسان رنگ سفید را به عنوان لباس عروس در کشور ما جا انداختند.

این کارشناس با بیان اینکه استفاده از رنگ قرمز به دلیل آنکه نشانه ی برکت و نیکبختی بود، مورد استفاده قرار می گرفت، می گوید:همچنین اقوام زرتشتی از رنگ سبز برای لباس عروس استفاده می کردند زیرا این رنگ نشانه برکت و فراوانی و از نظر اسطوره شناسی به معنای زن و زایش بود. مبنای آنها برای انتخاب رنگ سبز طراوت، باروری و الگو برداری از طبیعت بود.

بهرامی درباره اینکه چرا برای اقوام ایرانی در گذشته لباس های پوشیده مورد توجه بود اما در حال حاضر گرایش به لباس های عروسِ باز بیشتر شده است؟ توضیح می دهد:متاسفانه ما فرهنگ خود در این باره را حفظ نکردیم و الگوبرداری بیمارگونه از ژورنال ها داشته ایم. در حال حاضر آرایش عروس های ما بیشتر به سبک عربی و لباس ها به سبک غربی است که شکل عجیب و غریبی را به وجود آورده است. معمولا انتخاب ها منطق درستی ندارند.

او اضافه می کند:در تصاویری که از مراسم عروسی غربی ها می بینیم، بیشتر سادگی دیده می شود زیرا هدف آنها صرفا یک شروع جدید است در حالی که متاسفانه مراسم عروسی های ما جریان سالمی ندارد و چشم و هم چشمی عجیبی برای هزینه تراشی به وجود آمده است. اوایل انقلاب مُد بود که عروسی ها در مساجد برگزار شود و لباس عروسی در کار نبود اما حالا شاهد نوعی افراط گری در این زمینه هستیم که از آن سوی بوم افتاده ایم.

این کارشناس پوشاک اظهار می کند:الگوی موفقی در قالب مجله های خبری در اختیار نسل جوان ما قرار نگرفت. فرش قرمزها، ژورنال ها و برنامه های ماهواره ای در اختیار آنهاست. ای کاش ژورنالی در این حوزه تولید می شد. ما در مراسم هندی ها و کشورهای عربی شاهد مراسم لوکس عروسی هستیم که غالبا اخبار آنها مورد توجه کشورهایی مثل ما قرار می گیرد. باید خوراک ذهنی مناسبی برای جوانان فراهم کنیم. چرا نباید مراسم عروسی افراد نخبه مثل مریم میرزاخانی را به عنوان الگو جستجو کنیم؟ افرادی که ارزش هایشان فرق می کند. اما برای مثال عکس های عروسی هنر پیشه ای مثل کیم کارداشیان را جستجو می کنیم و الگوی خودمان قرار می دهیم. زندگی من باید بر مبنای هوشمندانه ها شکل بگیرد . به نظر می رسد همه چیز در مسیر رها شده ای پیش می رود.

ت ت
کدخبر: 66783 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها