پزشک تغذیه و محقق عالی پژوهشکده غدد مطرح کرد:

فست فود زمینه ساز مشکلات متعدد در روزهای آلودگی هوا/ آلودگی هوا تاثیرات ریوی مخرب کرونا را دو چندان می‌کند

پانته آ ناظری با اشاره به لزوم مصرف شیر برای کاهش جذب آلاینده‌های محیطی گفت: سیستم ایمنی بدن باید برای مقابله با ویروس کرونا و آلودگی هوا قوی شود، چون آلودگی هوا تاثیرات ریوی مخرب کرونا را دو چندان می‌کند.

فست فود زمینه ساز مشکلات متعدد در روزهای آلودگی هوا/ آلودگی هوا تاثیرات ریوی مخرب کرونا را دو چندان می‌کند

به گزارش منیبان؛ در وضعیت آلودگی هوا توجه به تغذیه مناسب می‌تواند روند تخریب بافت‌های سلولی را به تاخیر بیاندازد. از سوی دیگر در این روزهای آلودگی هوا که با پاندمی کرونا همراه است توجه به تغذیه از اهمیت برخودار است.

پانته‌آ ناظری، پزشک تغذیه و محقق عالی پژوهشکده غدد درباره کم و کیف تغذیه مناسب در روزهای آلودگی هوا گفت: مصرف فراوان میوه‌ها و سبزیجات غنی از آنتی اکسیدان‌ها در روزهای آلودگی هوا پیشنهاد می‌شود. در شرایط آلودگی هوا باید این نوع مواد تغذیه‌ای بیش از دیگر ایام سال مصرف شود.

این پزشک تغذیه افزود: تغذیه سالم مبنی‌بر رژیم غذایی متنوع از میوه‌جات و سبزیجات است. این مقوله در شرایط آلودگی هوا دو چندان باید مورد توجه قرار بگیرد.

مصرف شیرینی‌جات و فست فود زمینه‌ساز مشکلات متعدد در روزهای آلودگی هوا

ناظری تاکید کرد: مصرف شیر می‌تواند در کاهش جذب آلاینده‌های محیطی تاثیرگذار باشد. از سوی دیگر اجتناب از مصرف شیرینی جات و فست فودهای می‌تواند از بروز مشکلات متعدد ناشی از آلودگی هوا موثر باشد.

اسنک‌ها پر انرژی از مواد مغذی اندک برخوردار هستند

او ادامه داد: اسنک‌های پر انرژی از مواد مغذی اندکی برخوردار هستند. مواد غذایی همچون چیپس و پفک عمدتا کالری بالایی دارند و با مصرف آنها مواد مغذی چندانی به بدن نمی‌رسد.

ناظری تصریح کرد: از سوی دیگر میوجات و سبزیجات انرژی اندک دارند اما حاوی مقادیر قابل توجهی مواد مغذی هستند. باید در ایام آلودگی هوا هم مصرف این اقلام افزایش پیدا کند.

 این پزشک تغذیه ادامه داد: باید عادت‌های غذایی مناسب را برای افراد به ویژه کودکان ایجاد کرد. به طور کلی توصیه می‌شود که تغذیه کودکان به سمت تغذیه سالم پیش برود.

ناظری افزود: والدین در این زمینه نقش دارند. جایگزین کردن اسنک‌های سالم همچون آجیل به جای چیپس و پفک بر اساس شرایط اقتصادی خانوار مناسب است. از سوی دیگر مصرف میوه‌ها و سبزیجات نیز می‌تواند تاثیر مناسبی در کاهش تاثیرات مخرب آلودگی هوا به‌دنبال داشته باشد.

آلودگی هوا تاثیرات ریوی مخرب کرونا را دو چندان می‌کند

 او درباره تقویت سیستم ایمنی بدن افزود: به طور کلی سیستم ایمنی بدن باید برای مقابله با ویروس کرونا و آلودگی هوا قوی شود، چون آلودگی هوا تاثیرات ریوی مخرب کرونا را دو چندان می‌کند.

 ناظری افزود: به‌طور کلی رژیم غذایی متنوع می‌تواند تاثیرگذار باشد. سبک زندگی افراد در ایام کرونا تحت تاثیر قرار گرفته است. در این ایام فعالیت‌های ورزشی کاهش یافته است بنابراین باید روند دریافت کالری کاهش پیدا کند.

او گفت: باید روند دریافت کالری در ایام کرونا نسبت به شرایط قبل کاهش پیدا کند تا چاقی افراد در دوران قرنطینه کم شود از سوی دیگر مواد غذایی متنوع حاوی روی همچون انواع گوشت‌ها، حبوبات، غلات تصفیه نشده، منابع غذایی دارای آهن، لبنیات، میوه و سبزیجات به میزان کافی مصرف شود.

ت ت
کدخبر: 5039 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها