دختران داف دوران ناصرالدین شاه واقعا این شکلی بودند/ عکس

دختران مد روز دوران قاجار باید چاق و سیبیلو و ابرو پیوسته می بودند.

دختران داف دوران ناصرالدین شاه واقعا این شکلی بودند/ عکس

به گزارش منیبان به نقل از طوطیا نیوز، در دوره قاجار زنان از نظر حجاب ، مذهبی بودند و به مسائل شرع، اهمیت زیادی می دادند. در سفرنامه های جهانگردانی ایران، زنان عموما حجابشان را با سر کردن چادر، حفظ می کردند. زنان در این عصر از لباس های گشاد و بلند استفاده می کردند.

داف

چاقی ملاک زیبایی زنان دوره قاجار

از ملاکهای زیبایی و جذابیت زن در زمان قاجار چاقی بود! البته چاقی در زمان قاجار، مرسوم شد و مردان قاجار به این موضوع، بیشتر از سلسله های ترک دیگر اهمیت میدادند.چاقی در پیش از رنسانس در کشورهای غربی، بیانگر ثروت و بزرگی بود؛ به این صورت که افراد چاق به واسطه ثروتمندی، از توانایی هایی نظیر خوب خوردن و چاق شدن برخوردار بودند. این مسأله آنقدر اهمیت داشت که ثروتمندان، کل غذای خورده شده را پس از صرف غذا به عمد ( به عنوان مثال با بردن انگشت به حلق) برمیگردانند تا معده ی خود را خالی کنند و مجددا غذا بخورند!

سیبیل داشتن زنان قاجار

در دوران قاجار، زنان سیبیل نداشتند. در این دوره فقط ناصر الدین شاه، دوربین عکاسی داشت و به زنانی علاقه داشت که چاق و سیبیل دار و ابروهای پیوندی داشتند. به همین علت ناصر الدین شاه برای عکس گرفتن، زنانی را در انتخاب میکرد که علاوه بر چاق بودن، ابروهای کشیده و سیبیل های مختلف داشتند. معمولاً بعضی از این زنان قاجار برای عکس گرفتن، سیبیل هایی برای خود می کشیدند در حالیکه فاقد سیبیل در زندگی واقعیشان بودند.

ابروی ضخیم و به هم پیوسته, سلیقه ی شاه بود

نقاشی سبیل زنان هم گویا راهی برای عرض ارادت و علاقه ی ایشان به شخص شاه سبیل کلفت بوده . باقی چیزها مانند خال گوشتی - که بیشتر آن ها زگیل بودند - هم احتمالا به تکرار زیاد عکاسی از چهره ی زنان و نیاز به ایجاد تنوع مربوط بوده .تعدادی از عکس ها به جا مانده از چهره ی “انیس الدوله” زن قدرتمند دربار ناصری هستند . انیس الدوله که دربسیاری از نوشته ها زن زیبایی معرفی شده در عکسهای ناصر الدین شاه چهره ی متفاوتی دارد .

ت ت
کدخبر: 218547 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها