شفاف سازی از دلیل افت اینترنت در چند ماه اخیر

ما امیدواریم اختلال‌ها در اینترنت ثابت و همراه برطرف شود و اگر تنظیماتی داخل مجموعه‌های نظارتی وجود دارد هم به حداقل برسد. ما قبل از این فیلترینگ داشتیم، اما تا این حد دچار اختلال نبودیم.

شفاف سازی از دلیل افت اینترنت در چند ماه اخیر
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان به نقل از انتخاب، حسین اسلامی، فعال حوزه اینترنت و اقتصاد دیجیتال، درباره ایجاد محدودیت‌های بیشتر بر روی اینترنت جهانی گفت: ما دو موضوع درباره اینترنت داریم؛ یک موضوع مربوط به محدودیت‌ها و یک موضوع مربوط به اختلال است. محدودیت‌ها مربوط به مصوبه‌های کارگروه رسیدگی به مصادیق مجرمانه است، شامل ۱۲ نفر است. ۶ نفر دولت، ۲ نفر قوه قضاییه و ۴ نفر هم از مجلس و دیگر ارگان هاست. اختلال‌ها مربوط به دستگاه‌های مسئولی است که به دلایل مختلفی اخلال ایجاد می‌کنند. الان اخلال به صورت جدی وجود دارد.

محدودیت‌های اینترنت روز به روز بیشتر می‌شود و دولت نیز بدون پاسخگویی نسبت به وضعیت اینترنت جهانی، مدعی افزایش وسعت فیبر نوری است. تداوم این روند و استفاده از فیلترشکن ها، تنها موجب آسیب به شهروندان عادی و سودآوری برای صاحبان فیلترشکن می‌شود.

حسین اسلامی، فعال حوزه اینترنت و اقتصاد دیجیتال، درباره ایجاد محدودیت‌های بیشتر بر روی اینترنت جهانی به «انتخاب» گفت: ما دو موضوع درباره اینترنت داریم؛ یک موضوع مربوط به محدودیت‌ها و یک موضوع مربوط به اختلال است. محدودیت‌ها مربوط به مصوبه‌های کارگروه رسیدگی به مصادیق مجرمانه است، شامل ۱۲ نفر است. ۶ نفر دولت، ۲ نفر قوه قضاییه و ۴ نفر هم از مجلس و دیگر ارگان هاست. اختلال‌ها مربوط به دستگاه‌های مسئولی است که به دلایل مختلفی اخلال ایجاد می‌کنند. الان اخلال به صورت جدی وجود دارد. البته دولت سعی داشته مقداری فیبر نوری و زیرساخت‌ها را تقویت کند، اما کیفیت اینترنت در چند ماه اخیر افت جدی داشته است.

او افزود: ما امیدواریم اختلال‌ها در اینترنت ثابت و همراه برطرف شود و اگر تنظیماتی داخل مجموعه‌های نظارتی وجود دارد هم به حداقل برسد. ما قبل از این فیلترینگ داشتیم، اما تا این حد دچار اخلال نبودیم. الان به دلایل نامعلومی از جمله گوگل پلی بسته شده است. این مسأله با گفتگو با حاکمیت برطرف می‌شود. این محدودیت‌ها در زمان بحران بیشتر می‌شود، اما با رفع بحران، محدودیت‌ها برداشته نمی‌شود.

وی در ادامه در رابطه با عدم کارایی فیلترینگ بیان کرد: به نوعی کارایی فیلترینگ از بین رفته و اکثر افراد جامعه به فیلترشکن آلوده شده‌اند. این اتفاق چند نتیجه بد دارد. اول اینکه منجر به کاهش امنیت اطلاعات می‌شود؛ در بسیاری از فیلترشکن‌های رایگان بدافزار‌هایی وجود دارد که اطلاعات را میرباید. نکته بعدی استفاده از فیلترشکن در دست نوجوانان است که می‌توانند دقیقاً همان سایت‌هایی که مورد بحث بوده را به راحتی استفاده می‌کنند. نکته بعدی آگهی‌های جاسوسی از بیگانگان است که با فیلترشکن به نمایش در می‌آید. در نتیجه فیلترشکن و استفاده مدام از آن کارکرد خود را از دست داده و آسیب‌های جدی به مردم رسیده است. از منظر اقتصادی و کسب و کار هم آسیب دیده‌ایم. در شهر‌های بزرگ هزینه افراد برای فیلترشکن از هزینه اینترنت بیشتر شده است. فشار هزینه فیلترشکن روی عموم مردم می‌آید و این پول هم مستقیم سراغ اپراتور‌ها نمی‌رود که رشد و توسعه داشته باشند. مشخص نیست پول فیلترینگ دست چه افرادی می‌رسد.

اسلامی درباره میزان زیان استفاده از فیلترشکن گفت: کارگروه ویژه مصادیق مجرمانه و دولت تضاد دارند. مثلاً وزیر معتقد است که گوگل پلی باز شود، اما در آن کارگروه جمع‌بندی دیگری شده است. فضای فناوری در ایران به سمتی می‌رود که در سال‌های پیش رو اینترنت بدون فیلتر گشایش خواهد یافت. فعالان کسب و کار و بازی سازان از شرایط فعلی شاکی هستند و هزینه کسب و کار‌ها افزایش یافته است. از سوی دیگر هیچ عدد و رقم رسمی هم وجود ندارد که فیلترینگ چه آثاری داشته است. محاسبات غیررسمی و اعداد حدودی بیان می‌کند که درآمد‌های فیلترینگ به درآمد‌های یک اپراتور نزدیک شده است

ت ت
کدخبر: 214748 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  نظرسنجی

  کدام یک از گزینه های زیر را برای ریاست جمهوری گزینه بهتری می دانید؟

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها