فوری، سیگار کشیدن در این مکان ها ممنوع شد!

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد ۸۰ درصد اماکنی که دخانیات در آنجا سرو می‌شود، جزو اماکن ممنوعه برای استعمال دخانیات هستند.

فوری، سیگار کشیدن در این مکان ها ممنوع شد!
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان به نقل از فرارو، دکتر محمدرضا مسجدی دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران قوانین متددی دراتباط با مسائل گوناگون وضع شده، اظهار کرد: قوانین متعددی برای مسئال مختلف وضع شده و آیین‌نامه‌های مدونی بر مبنای قوانین در حوزه مسائل مختلف تنظیم شده است. اگرچه قوانین و آیین‌نامه‌های خوبی داریم، اما در حوزه نظارت و اجرای قوانین با مشکلاتی مواجه هستیم.

به گزارش همشهری آنلاین، وی با بیان اینکه قانون «جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات» توسط مجلس شورای اسلامی در سال ۸۵ به تصویب رسید، اظهار کرد: قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات به مسائل متعددی توجه کرده است؛ به طور مثال، بر مبنای ماده ۳ این قانون، هر نوع تبلیـغ، حمـایت، تشویق مستقیم و غیرمستقیم و تحریک افراد به استعمال دخانیات اکیداً ممنوع است.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران با اشاره به ماده ۵ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات خاطرنشان کرد: قانون‌گذار در ماده ۵ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات نوشته است؛ پیام‌های سلامتی و زیان‌های دخانیات باید مصور و حداقل پنجاه درصد (۵۰%) سطح هر طرف پاکت سیگار (تولیدی ـ وارداتی) را پوشش دهد. همچنین بر مبنای تبصره یک ماده ۵ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات، استفاده از تعابیر گمراه‌کننده مانند ملایم، لایت، سبک و مواردی از این دست ممنوع است.

دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران ادامه داد: بررسی‌ها بیانگر این است ۸۰ درصد اماکنی که دخانیات در آن مصرف می‌شوند، جزو اماکن ممنوعه برای استعمال دخانیات هستند. به طور مثال، دخانیات در رستوران‌ها و کافه‌ها مصرف می‌شود؛ در حالی که بر مبنای قانون استفاده از دخانیات در مکان‌های عمومی ممنوع است.

مسجدی با بیان اینکه قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات یک قانون جامع است، افزود: ریاست‌جمهوری، مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان به منظور تصویب این قانون زحمات فراوانی کشیده‌اند. اگرچه قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات یک قانون ارزشمند است، اما نحوه اجرای این قانون خوب نیست.

کاهش سن مصرف دخانیات در کشور​

دبیرکل جمعیت مبارزه به استعمال دخانیات با بیان اینکه سن مصرف دخانیات در کشور کاهش یافته اظهار کرد: متاسفانه بررسی‌ها بیانگر این است که سن مصرف دخانیات در کشور کاهش یافته است؛ به نحوی که سن مصرف دخانیات مردان به ۱۲ سال و سن مصرف دخانیات در میان زنان به ۱۳ تا ۱۵ سال رسیده و مصرف قلیان در میان زنان بسیار زیاد است.

ت ت
کدخبر: 214342 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها