آغاز رقابت ۹۱۰ هزار و ۱۶۵ داوطلب در امتحانات نهایی

پس از تاثیر ۴۰ درصدی نمرات امتحانات نهایی پایه دوازدهم در پذیرش دانشگاه ها حساسیت در این رقابت بسیار جدی‌تر از قبل شده است، در این راستا رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش از حضور ۹۱۰ هزار و ۱۶۵ داوطلب در این آزمون‌ها خبر داد.

آغاز رقابت ۹۱۰ هزار و ۱۶۵ داوطلب در امتحانات نهایی
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ بر اساس مصوبه ۸۴۳ شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام شده سهم سابقه تحصیلی برای سال تحصیلی ۱۴۰۲ به ۶۰ درصد با تاثیر قطعی می‌رسد یعنی تاثیر امتحانات نهایی پایه دوازدهم در پذیرش دانشگاه به ۴۰ درصد رسیده است.

همچنین قرار است این موضوع به پایه‌های دهم و یازدهم هم تسری یابد یعنی در سال ۱۴۰۳ سال یازدهم و در سال ۱۴۰۴ پایه دهم هم به سابقه تحصیلی دانش آموزان با تاثیر۶۰ درصد قطعی اضافه شود، سهم آزمون سراسری کنکور ۴۰ درصد و سهم سابقه تحصیلی ۶۰ درصد با تاثیر قطعی است، بنابراین می‌توان گفت اهمیت چگونگی برگزاری امتحانات نهایی نسبت به گذشته دوچندان شده است.

از سوی دیگر آزمون سراسری کنکور دو مرتبه در سال برگزار می‌شود و نتیجه این آزمون سراسری تا ۲ سال و صرفا برای همان گروه آزمایشی معتبر است همچنین یک سری از پذیرش‌ها هم صرفاً از طریق محاسبه سابقه تحصیلی انجام می‌شود بنابراین آرامش دانش آموزان و صیانت از نمره، دغدغه‌ای برای دبیرستانی‌ها است.

اکنون امتحانات نهایی پایه دوازدهم به صورت سراسری از ۳۱ اردیبهشت برگزار می‌شود، در این راستا با توجه به اینکه ترم قبل در دی ۱۴۰۱ برخی سوالات امتحانی در مدت زمانی بسیار کوتاه پس از امتحانات در برخی سایت‌ها و کانال‌های تلگرامی انتشار یافت و هرچند که رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش ۲۴ اردیبهشت در نشست خبری با خبرنگاران اعلام کرد که با تمهیدات اندیشیده شده امکان لو رفتن سوالات به صفر رسیده است اما برخی از داوطلبان همچنان این نگرانی را دارند که شاید به این واسطه حقی از آنها ضایع شود.

از سوی دیگر ترمیم نمره امکانی دیگر برای داوطلبان امتحان نهایی است که معمولا ثبت نام برای ترمیم معدل یک ماه قبل از امتحانات نهایی صورت می گیرد و هر فرد فقط یک‌بار می تواند در ترمیم معدل شرکت کند.

برای این منظور، داوطلبان می‌توانند در آزمون نهایی دروس مورد نظر خود، مطابق با جدول مواد امتحانی دوره دوم متوسطه، یک بار به شیوه داوطلب آزاد شرکت کنند.

محسن زارعی رئیس مرکز ارزشیابی و تضمین کیفیت نظام آموزش و پرورش امروز اظهار کرد: دانش آموزان پایه دوازدهم حدود ۵۸۱ هزار و ۲۶۱ نفر هستند که تعداد آنها با بزرگسالان داوطلب برای امتحان نهایی به ۹۱۰ هزار و ۱۶۵ نفر می‌رسد.

او افزود: حدود ۵ هزار حوزه برای امتحانات نهایی دانش‌آموزان ساماندهی شده است اما باز تاکید کردیم که حوزه‌ها تجمیع شود و تعداد آنها کاهش یابد.

معاون وزیر آموزش و پرورش درباره تعداد مراقبان امتحانات نهایی گفت: برای هر ۳۳ نفر یک مراقب تدارک دیده شده و برای هر ۱۵۰نفر یک حفاظت آزمون در نظر گرفته شده است.

حضور در جلسه ترمیم نمره در صورت آمادگی داوطلب باشد

زارعی همچنین درباره امکان ترمیم نمره داوطلبان امتحانات نهایی اظهار کرد: این اقدام صرفا از طریق ثبت‌نام ترمیم نمره و شرکت در آزمون نهایی صورت می‌گیرد.

او ادامه داد: توصیه بنده به داوطلبان این است که افرادی که آمادگی دارند، سرجلسه حاضر شوند چرا که این فرصت فقط یکبار است و اگر بدون آمادگی در جلسه حاضر شوند، دیگر این امکان ترمیم نمره برای آنها مهیا نمی شود.

معاون وزیر آموزش و پرورش یادآورشد: داوطلبان زمانی در امتحان شرکت کنند که می دانند که نمره مورد نظر را کسب می‌کنند و اگر این آمادگی نیست به نوبت‌های بعدی بسپارند اما برای کنکور ۱۴۰۲ حتما باید در خرداد ماه این کار را انجام دهند.

مبع: ایرنا

ت ت
کدخبر: 156164 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها