منتظر باران‌های سیل‌آسا و سیلاب در ایران باشید

شنبه بارش‌ها در شمال شرق، شرق و بخش‌هایی از جنوب شرق کشور ادامه دارد.

منتظر باران‌های سیل‌آسا و سیلاب در ایران باشید
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ سازمان هواشناسی با اشاره به بارش‌های سیل‌آسا در برخی استان‌ها و صدور هشدار برای ۱۴ استان از ورود سامانه بارشی به کشور طی سه‌شنبه آیده خبر داد.

بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در مرکز، جنوب غرب، دامنه‌های زاگرس مرکزی، دامنه‌های جنوبی البرز، شمال شرق، سواحل دریای خزر، بخش‌هایی از جنوب، غرب و به‌صورت پراکنده در شمال غرب و شرق کشور ابرناکی، بارش باران گاهی همراه با رعدوبرق، وزش باد شدید و در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف پیش بینی می‌شود.

بیشینه بارش برای استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، شمال غرب فارس، شمال شرق خوزستان و شرق لرستان است.

شنبه بارش‌ها در شمال شرق، شرق و بخش‌هایی از جنوب شرق کشور ادامه دارد. روز یکشنبه در اکثر مناطق کشور جو پایداری حاکم است. روزهای دوشنبه و سه‌شنبه سامانه بارشی جدیدی دامنه‌های زاگرس مرکزی، جنوب غرب، بخش‌هایی از غرب و جنوب کشور را تحت تاثیر قرار داده و در این مناطق ابرناکی، بارش باران، گاهی رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی ایجاد می‌کند.

هشدار به مردم تهران

بر اساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران، با توجه به تداوم فعالیت سامانه بارشی تا اواخر وقت امروز، برای امشب کاهش محسوس دما و از فردا در سطح استان روند افزایش نسبی دما پیش بینی می‌شود.

با بررسی نقشه‌های هواشناسی، تصاویر ماهواره‌ای و خروجی الگوهای پیش یابی عددی و پیرو هشدار نارنجی شماره ۲۶ با تداوم فعالیت سامانه بارشی تا اواخر وقت امروز (در شب بارش پراکنده) در استان، آسمان نیمه ابری تا ابری در بعضی ساعات همراه با بارش باران و وزش باد، در برخی از نقاط به ویژه مناطق شمالی استان احتمال رگبار و رعد و برق، در نقاط مستعد احتمال بارش تگرگ، در ارتفاعات بارش برف و کولاک و در بعضی ساعات پدیده مه پیش بینی می‌شود.

برای امشب و روز شنبه همراه با کاهش ابر، در اکثر نواحی استان، وزش باد، گاهی وزش باد شدید (به ویژه روز شنبه و نواحی جنوبی و جنوب غربی) را شاهد خواهیم بود.

از یکشنبه بعد ازظهر با گذر سامانه بارشی ضعیف از شمال استان، افزایش ابر و به دنبال آن برای دوشنبه شب در ارتفاعات و روز سه شنبه در نیمه شمالی استان بارش باران (در ارتفاعات به صورت بارش برف) دور از انتظار نخواهد بود.

همچنین برای امشب کاهش محسوس دما و از فردا در سطح استان روند افزایش نسبی دما پیش بینی می شود.

از سوی دیگر با توجه به رطوبت موجود در منطقه و عدم وزش باد قابل ملاحظه طی روزهای یکشنبه و دوشنبه در نواحی شهری پرتردد در نیمه جنوبی استان در بعضی ساعات (به ویژه شب هنگام)، در صورت عدم مهار منابع و کانون‌های تولید و انتشار آلاینده، افزایش و انباشت آلاینده‌های جوی به ویژه ذرات PM۲.۵ دور از انتظار نیست.

آسمان تهران فردا (۲۰ اسفند) صاف تا کمی ابری همراه با وزش باد، با احتمال وزش باد شدید با حداقل دمای ۸ و حداکثر دمای ۱۸درجه سانتیگراد و طی یکشنبه (۲۱ اسفند) صاف تا کمی ابری گاهی وزش باد ملایم، از بعد ازظهر افزایش ابر و در شب غبار رقیق با حداقل دمای ۱۰ و حداکثر دمای ۲۰ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

طی ۲۴ ساعت گذشته نیز، ایستگاه آبعلی با کمینه دمای ۳ درجه سانتیگراد سردترین ایستگاه هواشناسی بوده است.

جزییات پیش بینی هواشناسی

توصیف سامانه: ادامه فعالیت سامانه‌های بارشی

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۰

نوع مخاطره: بارش باران، گاهی رعدوبرق ، ارتفاعات و مناطق با اقلیم سرد بارش برف، وزش باد شدید موقتی و رخداد مه

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۱۹: کردستان، کرمانشاه، مرکزی، قم، اصفهان، نیمه شمالی فارس، یزد، بوشهر، شمال غرب و شمال کرمان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، دامنه و ارتفاعات در استان‌های مازندران و گلستان.

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۰: خراسان جنوبی، یزد، سمنان، گلستان و نیمه شمالی کرمان.

اثر مخاطره: کاهش دید، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل هوایی، احتمال آب‌گرفتگی محدود معابر، احتمال جاری شدن روان‌آب، احتمال طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف.

توصیه: احتیاط در سفرهای برون شهری، به همراه داشتن تجهیزات لازم و سوخت کافی، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها، در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان پایان: شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۰

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق، بارش تگرگ، وزش باد شدید موقت، در نقاط مرتفع و سردسیر بارش برف و کولاک برف

منطقه اثر:

جمعه ۱۴۰۱/۱۲/۱۹: لرستان، همدان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری، جنوب و غرب اصفهان، شرق کرمانشاه، ایلام، خوزستان، قزوین، البرز، تهران، خراسان شمالی، نیمه شمالی خراسان رضوی.

شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۰: خراسان شمالی، خراسان رضوی و شمال خراسان جنوبی.

اثر مخاطره: لغزندگی جاده‌ها، کاهش دید، اختلال در ناوگان حمل و نقل جاده‌ای، ریلی و هوایی، آبگرفتگی معابر، جاری شدن روان‌آب، طغیان رودخانه‌ها، در نواحی کوهستانی کولاک برف و بهمن، خسارت به صنعت کشاورزی

توصیه: اجتناب از سفرهای برون شهری، عدم اتراق در حاشیه و بستر رودخانه ها و مسیل‌ها، در صورت لزوم به همراه داشتن تجهیزات زمستانی و سوخت کافی، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها در نواحی سردسیر آمادگی برای برف روبی توسط دستگاه‌های مربوطه

توصیف سامانه: افزایش وزش باد و ارتفاع موج

زمان پایان: اوایل وقت شنبه ۱۴۰۱/۱۲/۲۰

نوع مخاطره: افزایش ارتفاع امواج در ساحل بین ۱ تا ۱.۵ متر و در فرا‌ساحل ۱.۵ تا ۲متر

منطقه اثر: شمال خلیج فارس، نواحی ساحلی و دور از ساحل استانهای خوزستان و بوشهر

اثر مخاطره: احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های صیادی، احتمال خسارت به شناورهای سبک، تفریحی، نیمه سنگین، اختلال در ورود و خروج شناورها به بندرگاه‌ها و احتمال آسیب به تأسیسات دریایی در ساحل و فراساحل.

توصیه: اجتناب از عملیات تفریحی، بویژه غواصی و شنا، محدودیت در تردد با شناورهای سبک، نیمه سنگین و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هر گونه خسارت، جمع‌آوری تورهای صیادی و محدودیت در فعالیت‌های دریایی در ساحل و دور از ساحل .

ت ت
کدخبر: 143917 تاریخ انتشار
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  نظرسنجی

  کدام یک از گزینه های زیر را برای ریاست جمهوری گزینه بهتری می دانید؟

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها