در این شرایط نفقه زنان کاهش می‌یابد

مطابق قانون مدنی پرداخت نفقه زن از زمان خواندن صیغه ازدواج بر عهده مرد است اما در شرایطی امکان دارد میزان این نفقه کاهش یابد.

در این شرایط نفقه زنان کاهش می‌یابد
بیشتر بخوانید:

به گزارش منیبان؛ کاهش میزان نفقه زن یکی از خواسته‌های آقایان است. در قانون مدنی نفقه زن این‌گونه تعریف شده است: نفقه هر آن چیزی است که زن در زندگی مشترک به آن احتیاج دارد. بنابراین از لباس گرفته تا حتی هزینه‌های آرایشی زن جزو حقوق زوجه و از مطالبات وی است؛ بنابراین می‌توان اذعان نمود هر چیزی که برای سپری‌کردن زندگی لازم و ضروری باشد، جزو نفقه است.

شرایط درخواست کاهش میزان نفقه زن

اگر مردی در پرداخت نفقه‌ای که دادگاه خانواده تعیین کرده است تا به زنش بپردازد دچار سختی و مشکل بشود می‌تواند به دادگاه درخواست بدهد که با تعدیل، میزان نفقه‌ای که تعیین کرده است را کاهش دهد.

حالا در ذهن مردان این سوال مطرح می‌شود که چگونه می‌توانند دادخواست کاهش نفقه زن را بدهند؟

شرایط درخواست کاهش میزان نفقه زن

در جواب این سوال باید گفت مرد از طرف هر دادگاهی که با حکم آن محکوم به پرداخت نفقه شده است باید به همان دادگاه هم درخواست کاهش نفقه را تقدیم کند. دادگاه با بررسی دادخواست تعدیل و کاهش نفقه و دلایل و مدارکی که در ضمن آن از جانب مرد آورده شده است، جلسه رسیدگی تشکیل می‌دهد. در جلسه رسیدگی مرد بایستی بتواند با استفاده از دلایل و مدارک، اعسارش (ناتوانی از پرداخت نفقه) از پرداخت نفقه را به قاضی دادگاه ثابت کند.

زمانی که مرد دلایلی که بابت آن خود را معسر از پرداخت نفقه اعلام کرده بود را در دادگاه به اثبات رساند، دادگاه با جلب نظر کارشناس نفقه و توجه به شرایط زندگی نفقه گیرنده در مبلغ تعیین شده بابت نفقه زن تعدیل ایجاد خواهد کرد و مبلغ نفقه را کاهش خواهد داد.

درخواست کاهش میزان نفقه زن

اما مردانی که محکوم به پرداخت نفقه همسرانشان هستند نمی‌توانند به هر دلیلی چنین درخواستی را از دادگاه داشته باشند. مردان محکوم به پرداخت نفقه بایستی برای ارائه دادخواست تعدیل نفقه، شرایطی را داشته باشند که این شرایط عبارت است از:

    ارائه دادخواست کاهش میزان نفقه زن به دادگاه صادرکننده حکم محکومیت مرد.

    آوردن دلایل محکمه‌پسند که دلیل بر ناتوانی مالی برای پرداخت نفقه زن است، در ضمیمه دادخواست تعدیل نفقه.

    اثبات دلایل ارائه شده ضمن دادخواست کاهش میزان نفقه زن توسط مرد در دادگاه با استفاده از اسناد و مدارک معتبر و محکمه‌پسند.

    معرفی کامل اموال، دارایی و درآمد ماهیانه خود که بتواند عدم توانایی برای پرداخت این میزان نفقه را اثبات کند.

    دادگاه باتوجه‌به این شرایط حکم به کاهش و تعدیل نفقه زن می‌دهد.

ت ت
کدخبر: 132518 تاریخ انتشار
اخبار اجتماعی سایر رسانه ها
  در رسانه های دیگر بخوانید
  ارسال نظر

  پربیننده‌ترین
  اخبار روز سایر رسانه ها
   دیگر رسانه ها